60 bin insan evlerini terk etti

Sel ve heyelanların önüne geçilemediği Peru'da ölü sayısı 72'ye yükseldi. Binlerce ev veya araç en- kaza dönüştü. Okulların tatil edildiği ülkede , 60 binden fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Güney Amerika ülkelerinden Peru'da, şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen seller ve toprak kaymaları sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 72'ye çıktı. Yaklaşık bir haftadır devam eden yağışlar ve şiddetli fırtınanın iki hafta daha sürmesi bekleniyor. Ülkede son 20 yılın en şiddetli sel felaketi yaşanırken, yoğun yağış, taşan nehirler ve toprak kaymalarının önüne geçilemiyor. 

OLAĞANDIŞI YAĞMURLAR 

Ülkenin yarısından fazlasını etkileyen felakette, olağandışı yağmurları ardından gelen fırtınalar ülkenin kuzey sahilini vuruyor. Fırtınaların, Pasifik Okyanusu'nun yüzeyindeki ısınmadan meydana geldiği belirtildi. Peru hükümeti, 1998'de meydana gelen benzer olayda 374 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Öte yandan başkent Lima'da hafta başından beri sular kesik. 

60 BİN KİŞİ EVSİZ KALDI 

Binlerce ev veya araç enkaza dönüştü. Ülkede okullar tatil edildi. 60 binden fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yollar çöktü, mezarlar ters döndü, okullar ve evler metrelerce su altında kaldı. Hükümet, “acil durum” ilan edilen 811 yerleşim yerinde, kamu düzenini sağlamak için ordu birliklerini görevlendirdi.