ABD cephesini genişletiyor

Suriye’de operasyonlar düzenleyen, Kuzey Kore’ye savaş açmak üzere olan ABD, şimdi de Venezuela’ya askeri müdahalede bulunmaya hazırlanıyor. Trump, “Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Askeri seçeneği de dışlamayacağım” dedi.

Trump, dünyayı savaşın eşiğine getiren hamlelerini sürdürüyor. Kuzey Kore’ye savaş ilan etmeye hazırlanan ABD Başkanı’nın hedefinde şimdi de Venezuela var. Maduro hükümetine karşı ülkede ayaklanmayı organize eden ardından darbeyle iktidarı ve rejimi değiştirmek isteyen ABD, tüm bunlarda başarısız olunca askeri müdahale seçeneğini masaya yatırdığını duyurdu. Bir golf kulübünde tatilde olan Trump, gazetecilerin sorularını yanıtlarken Venezuela’daki son olaylara da değindi. Trump, “Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım” dedi. 

Kim pişman olacak 

Trump, Venezuela’ya askeri seçeneği gündeme getirirken bir yandan da Kuzey Kore’ye karşı tehditlerini sürdürdü. Trump, “İnanın bana bu adamın yaptıkları yanına kalmayacak. Açık bir şekilde bir tehdit savurursa -ki bunu yıllardır yapıyor, ailesi yıllarca yaptı- veya Guam'a ya da Amerikan toprakları veya bir müttefikine yönelik bir şey yaparsa bundan gerçekten pişman olacak ve gerçekten çabuk pişman olacak” diye konuştu. 

Koreliler orduya koştu 

Kuzey Kore'nin resmi gazetesi Rodong Sinmun, 3.5 milyon Kuzey Kore vatandaşının orduya katılmak için gönüllü olduğunu yazdı. Kuzey Kore yönetimi de bir açıklama yaparak, ülkedeki 3.5 milyon işçi, asker ve parti üyesinin yeni BM yaptırımları ve ABD ile savaşmak için orduya katılmaya gönüllü olduğunu belirtti. 

Rusya hazırlıkları tamamladı 

Kuzey Kore ile ABD arasında artan meydan okuma ve tehdit dolu açıklamalar sonrası Rusya’nın da harekete geçtiği, olası ABD-Kuzey Kore savaşı için hazırlıklarını tamamladığı iddia edildi. Rusya’nın Kuzey Kore ile yakın mesafede bulunan Vladivostok'da 4 adet S-300PS’i ve 2 adet S-400’ü bulunuyor. Rus ordusu Kuzey Kore’den gelecek bir atağa doğudan karşılık vermeyi ve Pasifik Filosu'nu havadan tehditlerden korumayı ön görüyor. 

Saldırıdan korunma broşürü 

ABD adası Guam'daysa gergin bekleyiş sürüyor. Füze saldırısı için hedef gösterilen adada, uyarı broşürü yayınlandı ve ada sakinlerine saldırı durumunda neler yapmaları gerektiği anlatıldı. 'Yaklaşan Füze Tehdidine Hazırlık' başlığı taşıyan broşürde, bir füze saldırısı durumunda beton bir binada, mümkünse yeraltında, saklanmaları ve aksi söylenene kadar oradan çıkmamaları istendi. Rehberde ayrıca ada sakinlerinden, bir ilk yardım çantası oluşturmaları ve sakin kalmaları da isteniyor.  Bildiride nükleer saldırı durumunda ada sakinlerinin vücutlarındaki radyoaktif maddeyi atması için bol su ve sabunla yıkanmaları ancak vücutlarını kazımamaları ve ovmamaları gerektiği belirtiliyor.