ABD güneyinde istikrar istemiyor

Dünyayı dizayn etme çabasında olan ABD, Ortadoğu’dan sonra gözünü Güney Amerika’ya dikti. Brezilya ve Venezuela’nın ardından, iç savaşın bitme noktasına geldiği Kolombiya hedef alındı. Hükümetin barış görüşmelerini başlattığı örgütün, alışveriş merkezine düzenlenen saldırıyı yaptığı iddia edildi. 

Yükselen ekonomisiyle dikkat çeken Güney Amerika ülkeleri, iç karışıklıklara mahkum edilmeye çalışılıyor. Bu amaçla ilk olarak Brezilya hedef alınırken, ardından Venezuela sokakları karıştırıldı. Şimdi de iç savaşın bitme noktasına geldiği Kolombiya’da kafaları karıştıran bir saldırı düzenlendi. Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki bir alışveriş merkezinde meydana gelen patlamada, 3 kişi hayatını kaybetti. 

ELN yaptı iddiası 

Saldırıyı Ulusal Kurtuluş Örgütü'nün (ELN) gerçekleştirmiş olabileceği iddia edildi. ELN'nin barış görüşmelerindeki müzakereci heyeti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadıklarını ve örgütün bu saldırıyı gerçekleştirmediğini ifade etti. 

Barış görüşmeleri başlamıştı 

Kolombiya’da hükümet, Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan anlaşmanın ardından ülkenin ikinci büyük isyancı grubu Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile barış görüşmelerine başlamıştı. Bu görüşmelerle ülkedeki 50 yıllık iç savaşın sona erdirilmesi hedeflenmişti. Fakat Güney Amerika’da istikrarı istemeyen ABD, bölgede kurduğu oyunlarla bu ülkeleri hedef alıyor. Böylece ekonomik çıkarları koruyan ülke, güvenlik stratejisini de yerine getirmiş oluyor. 

Tehdit gördüğü ülke karışıyor 

ABD, geçtiğimiz hafta Küba ile normalleşme sürecini de bitirme kararı almıştı. ABD’nin son hamleleriyle birlikte, Pasifik’te yaşadığı gerilime karşın önlem aldığı düşünülüyor. Kuzey Kore ve Çin ile savaşın eşiğine gelen ülkenin güneyinde olası bir tehditle karşılaşmak istemediği, bunun için Güney Amerika ülkelerini kendi iç karışıklıklarına ve ekonomik krizlerle boğuşmaya ittiği görülüyor. 

Sokaklar karıştırılıyor 

 

Brezilya’da sokak olayları düzenlenmiş, devlet başkanı Dilma Rousseff, darbeyle görevinden indirilmişti. Yükselen ekonomi olarak görülen Brezilya’da o günden sonra sokak olayları durmuyor. Petrol zengini olan Venezuela’da da sokaklar ekonomik kriz bahanesiyle karıştırıldı, onlarca kişi yaşamını yitirirken, hükümet binaları ateşe verildi. Ülkede otorite sorgulanır hale geldi.