Adamına göre muamele  

Vatandaşlar sosyal skor sistemiyle aldıkları puanlara göre dört farklı kategoride derecelendirilecek.  Notu yüksek olan ayrıcalıklı hizmet alırken, düşük notlulara kısıtlamalar getirilecek.

NOTA GÖRE KATEGORİ:  Geçtiğimiz aylarda pilot olarak başlatılan projeyle ilgili yeni detaylar belli oldu. Mobil cihazlara yüklenecek uygulamayla çalışacak sistemle, kullanıcıların hem sanal, hem de gerçek hayatları gözetlenecek. Bin 50 puan ve üzerinde notu olanlar A kategorisinde yer alacak. Bu kişiler dürüst ve örnek vatandaş olarak değerlendirilecek. Notu 599 puandan düşük olan D kategorisi vatandaşları güvenilmez kişiler olarak kabul edilecek.

OLUMLU DAVRANIŞLARA EK PUAN: Sosyal medyada yalan beyanda bulunmak, uygunsuz açıklama ve fotoğraf paylaşımı gibi davranışlarda bulunan her kişiden 50 puana kesilecek.  Karşıdan karşıya geçerken yaya geçidini kullanmak, faturaları zamanında ödemek, yaşlılara yardım etmek, hatalı davranışta bulunanları uyaranlara ise ek puan verilecek. Söz konusu sistemde notu yüksek olanlara ayrıcalıklar tanınacak.