APaçık vicdansızlık 

AP Genel Kurulu’nun açılışında bir rezalete imza atıldı. Irak-İran sınırındaki depremde ölenler için ‘ne gerek var’ denilerek saygı duruşu yapılmadı. Yardım kampanyası bile başlatmayan AP’nin tavrı büyük tepki topladı. 

Fransa’nın Strazburg kentinde Antonio Tajani başkanlığında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun açılışında gündeme dair değişiklik önergeleri ele alındı. Gündem görüşüldüğü sırada söz isteyen Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu’nun Polonyalı üyesi Januzs Lewandowski, Genel Kurul açılışlarında doğal afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve anma törenlerinin gelenek haline geldiğini dile getirdi. 

ÜYELERDEN ELEŞTİRİ 

Irak-İran sınırındaki depremde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Lewandowski, “Avrupa Parlamentosu'nun şefkat ve dayanışma duygularını bu depremden etkilenenlere göstermek gerekir” diyerek saygı duruşunda bulunulmamasını eleştirdi. Daha sonra söz alan Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) Grubu’nun Avusturyalı üyesi Franz Obermayr, bölgedeki hasarın henüz tam bilinmediğini belirterek, “Avrupa Birliği harekete geçmelidir. İnsani yardımda bulunma konusunu gündeme getirmelidir” dedi. Obermayr, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin bir bildiri yayınlaması çağrısında bulundu.

BİLDİRİ REDDEDİLDİ 

Bu yönde bir bildirinin Genel Kurul gündemine alınması yönündeki talep, yapılan oylamada reddedildi. AP'de son iki Genel Kurul açılışında, ABD ve Karayipler'de etkili olan Irma Kasırgası dahil son dönemde meydana gelen terör saldırıları ve doğal afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmuştu.  

Ölü sayısı 530’u geçti

Irak'ın Süleymaniye kentinde meydana gelen ve İran’ı da vuran 7.3 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremin en çok hissedildiği İran’ın Kirmanşah kentinde şu ana kadar en az 530 kişi hayatını kaybederken, 8 bin kişi de yaralandı. Yetkililer deprem nedeniyle meydana gelen toprak kaymalarının kurtarma çalışmalarını aksattığını aktardı.