Barzani teslim oldu

IKBY hükümeti, Irak Federal Mahkemesi’nin yasadışı referandumla ilgili aldığı ‘yok hükmündedir’ kararını kabul ettiklerini açıkladı. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Mesud Barzani liderliğinde 25 Eylül’de düzenlenen sözde özgürlük referandumunun ardından işgal ettiği topraklardan sürülmüştü. Tehlikenin büyüklüğünü görüp korkan Mesud Barzani ise başkanlığa yeniden aday olmayacağını açıklayarak istifa etmişti. IKBY’den dün yapılan açıklamayla yasadışı referandum tarih oldu.

ULUSAL DİYALOG BAŞLAMALI 

IKBY hükümeti internet sitesinde yer alan açıklamada, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “Anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına, “Bu karara saygı duyuyoruz. Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.

ANAYASAYA BAĞLIYIZ 

Açıklamada, IKBY’nin her zaman sorunların çözümü için anayasaya bağlılığı savunduğu belirtilerek, “Ülkelerin sorunların Irak Anayasası’na göre çözülmesi konusunda tavrımız nettir. Başta Ayetullah Ali es-Sistani ve bazı Iraklı şahsiyetler olmak üzere dost ülkelerin bu yöndeki tüm girişimlerini memnuniyetle karşılıyoruz” ifadeleri kullanıldı.