Berlin saldırısına göz yummuşlar

Terör destekçisi Almanya’nın, TIR’la Noel pazarına girerek 12 kişinin ölümüne neden olan DEAŞ’lı Anis Amri’yi koruduğu iddia edildi. Saldırıdan önce uyuşturucudan tutuklanması gereken teröristin suçlarının örtbas edildiği ortaya çıkarken, saldırıdan sonra da konuşturulmadan öldürülmesi şüpheleri artırdı.

Başta PYD/PKK, FETÖ gibi terör örgütlerine ev sahipliği yapan Almanya’nın DEAŞ’la da kirli ilişkiler içinde olduğu ortaya çıktı. Berlin Eyaleti Kriminal Dairesi’nin, Noel saldırısını düzenleyen DEAŞ’lı teröristin suçlarını görmezden geldiği ortaya çıktı. Ayrıca teröristin konuşturulmadan öldürülmesi de akıllarda soru işareti bırakmıştı, Soruşturma derinleştikçe gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Almanya'da Berlin eyaleti hükümeti, 19 Aralık 2016'da TIR'la Noel pazarına girerek 12 kişinin ölümüne neden olan DEAŞ’lı terörist Anis Amri ile ilgili bilgilerin örtbas edildiği şüphesiyle Eyalet Kriminal Dairesi hakkında suç duyurusu yaptı. 

Bilgiler örtbas edildi 

Berlin Eyalet İçişleri Bakanı Andreas Geisel, gazetecilere açıklamasında, Amri’nin saldırıyı gerçekleştirdiği 19 Aralık öncesinde uyuşturucu suçundan tutuklanma ihtimali bulunduğunu söyledi. 

Saldırı engellenebilirdi

Berlin Eyalet Kriminal Dairesi’nin bu konudaki bilgileri örtbas ettiği, hatta manipüle ettiğinden şüphelenildiğini belirten Geisel, bu sebeple eyalet hükümetinin söz konusu daire hakkında suçlunun cezalandırılmasını engellediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. Saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten müfettiş Bruna Jost’un incelemelerinde Amri’nin kasım ayında uyuşturucu ticareti yaptığına ilişkin bir belgenin ortaya çıktığına dikkati çeken Geisel, saldırı sonrasında söz konusu belge üzerinde tahrifat yapıldığına dair şüpheler olduğunu vurguladı. Amri’nin gözaltına alınması durumunda Noel pazarına yapılan saldırının engellenebileceğini savunan Geisel, bu iddiaların şimdi araştırılacağını kaydetti.