Destansı tören dünyayı titretti 

Hain darbe girişiminin yıldönümünde şehitler tüm yurtta anılırken, dünyanın gözü de Türkiye’deydi. Dosta güven, düşmana korku salan törenler dünya basınında en önemli gündemi oldu.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde 81 ilde düzenlenen etkinliklere büyük katılım oldu. Etkinlikler dünya basınında geniş yankı bulurken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinin altı çizildi. Terör sevici Batı medyası, FETÖ’cü hainlere idam istenmesinden büyük korku duydu. Terörist elebaşı Fethullah Gülen ile röportaj yapan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, “Uzlaşmazlıklar sürerken Türkiye darbe girişiminin yıldönümünü kutluyor” manşetini verdi. WSJ, haberin devamında algı operasyonunu sürdürdü.  The Guardian gazetesi ise 15 Temmuz ile ilgili haberinde, “Erdoğan darbe girişiminin yıldönümünde idam cezasına destek verdi” başlığını kullandı. 

Canlı yayınla verildi 

İstanbul’da yüz binlerin katıldığı tören BBC, CNN ve Al Jazeera gibi dünyanın en büyük medya organlarında manşetten verildi. İngiliz BBC, “Türkiye başarısız darbenin yıldönümünü kitlesel gösterilerle anıyor. İstanbul dev yıldönümü panoları ve minareler arasına asılmış darbe karşıtı sloganlarla dolu” dedi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde program başladığı an canlı yayına geçen BBC, tören alanının muhteşem görüntüsünü ekrana getirdi. BBC, ayrıca, Erdoğan'ın tören alanına varışını da naklen verdi. 

Mega gösteri korkuttu 

Almanya’nın çok satan ‘algı’ gazetelerinden Bild, “İstanbul’da mega gösteri” başlığını atarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği Guantanamo önerisine de geniş yer verildi. Gazete, idam tartışmasını da sayfasına taşıdı. İngiliz gazeteleri de anma törenlerine büyük yer ayırdı. Financial Times, “Türkiye, ülke çapında şok dalgaları göndermeye devam eden başarısız darbenin birinci yıldönümünü anma törenleriyle kutluyor” dedi.  The Guardian gazetesi ise, “Cumhurbaşkanı, FETÖ destekçilerine sığınma hakkı tanıyan Batılı ülkelerin Türk halkının yarasına tuz bastığını söyledi” diye konuştu. 

Muazzam kalabalık 

Norveç’in saygın gazetelerinden Aftenposten de binlerce insanın ellerinde Türk bayraklarıyla sokağa döküldüğünü yazarken, “Darbe girişiminin yıldönümünde muazzam bir kalabalık var” ifadelerini kullandı. Fransız gazetesi Le Monde da web sitesinden 15 Temmuz anma törenlerine yer verdi. Gazete, “Başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye hükümeti destanı kutluyor” başlığını attı. Yabancı haber ajansları törenlerde çektikleri fotoğrafları dünyaya anında servis etti.