IKBY'ye bağlı Kürt heyeti Bağdat yönetimine referandumu erteleme şartlarını açıkladı

Irak'ta Bölgesel Kürt yönetimi tarafından 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumu için Bağdat'ta görüşmelerde bulunan Kürt Müzakere heyeti, referandumun ertelenmesini isteyen merkez Hükümet yetkililerine bir dizi şart koştu. Şartların sağlanması durumunda referandumun bir kaç aylığına erteleneceği açıklandı.

 

Erbil merkezli uydudan yayın yapan Rudaw TV'de yer alan habere göre, Irak’ın başkenti Bağdat’ta temaslarını sürdüren Kürt bölgesi Müzekere Heyeti’nin, referandumun ertelenmesini isteyen Bağdat’taki yetkililere bir dizi şart koştuğu ifade edildi.

 

Kürt heyetinin iktidarda bulunan Şii Ulusal Koalisyonu ile dün çok önemli bir toplantı yaptığı belirtilerek, toplantıda Şii Ulusal Koalisyonu yetkililerinin referandumun ertelenemesini istediği ancak heyetin şimdiye kadar bunu kabul etmediği belirtildi.

 

Haberde, Kürt müzakere heyetinin Şii yetkililere bir dizi şart koştuğu ve bunların, belirlenen kısa bir süre içinde yerine getirilmesi durumunda referandumun birkaç aylığına belli bir tarihe ertelenebileceğini ilettiği kaydedildi.

 

Rudaw'da yer alan habere göre Kürt heyetinin sunduğu şartlar'dan bazıları şöyle:

 

Kürdistan Bölgesi’nin kesilen bütçesinin gönderilmesi


Irak Anayasasının 140'ıncı Maddesinin uygulanması (Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerin statüsünün belirlenmesi)


Kürtlerin Irak hükümetinde azaltılan paylarının geri verilmesi


Irak ordusunda Kürt oranının belli düzeye (eskiden oranına) yükseltilmesi.

 

Bağdat'ta görüşmelerini sürdünen heyetin ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM), ABD, BM Güvenlik Konseyi ve referandumun ertelenmesini isteyen ülkelerin gözetiminde yapılacak yazılı bir anlaşmayla bunun mümkün olabileceğini muhataplarına bildirdiği belirtilirken, bugün ya da yarına kadar hem Kürtler hem de Şii Ulusal Koalisyonu tarafından iki farklı yol haritasının hazırlanmasının beklendiği ifade edildi.

 

Irak'taki Bölgesel Kürt yönetiminin Bağdat'a gönderdiği Kürt Müzakere heyeti üyeleri, Şii yetkililere, söz konusu şartların kabul edilmesi halinde referandum birkaç aylığına, belli bir tarihe ertelenebileceği belirtildi. DHA