• Bist 100
  102.936
 • Dolar
  5,3048
 • Euro
  6,0024
 • Altın
  225,7459
İstanbul
2 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
22 Ocak 2018 14:31 | Pazartesi

İran bildiğimiz gibi: Afrin operasyonunu durdurun

İran, Türkiye'ye Afrin operasyonunu durdurması çağrısında bulundu.

Basın toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyi ve Kuzey Irak’a yönelik operasyonlarını değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “Merkezi hükümetin izni olmadan diğer ülkelere yapılan herhangi bir müdahale, kınanılacak bir eylemdir. Uluslararası kurallara aykırı bu eylem, yıkıcı sonuçlara neden olabilir” ifadesini kullandı.

Harekâtın, Türkiye’deki anayasa değişikli oylaması sonrasında yapıldığına dikkat çeken Kasımi, “Bu tip eylemlerin olmamasını ve durdurulmasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu

"TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEKİ ROLÜ GÖZ ARDI EDİLEMEZ"

Kazakistan’ın başkenti Astana’da İran, Rusya ve Türkiye’nin girişimiyle gerçekleştirilen Suriye konulu müzakerelerin bu ay içinde yapılacak yeni ayağını da değinen Kasımi,  “Türkiye’nin Suriye krizindeki rolünü göz ardı edilemez” dedi.

Kasımi, “Suriye konusunda iki ülke görüş ayrılığı içinde olsa da, Türkiye’nin Astana zirvesinde bulunması olumlu ve önemsenecek bir adımdır. Görüş ayrılıkları nedeniyle Astana’yı kapatamayız. Astana süreci daha güçlü şekilde devam etmeli” diye konuştu.


‘IRAK’IN BÖLÜNMESİNİ KABUL ETMEYİZ’

İran’ın, Irak’ın Kürtler tarafından bölünmesini kabul etmeyeceğini de söyleyen Kasımi, “Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini destekliyoruz. Her türlü bölünmeye karşıyız ve bunu kabul etmeyiz” ifadesini kullandı.

Kasımi, “Irak anayasasında da öngörüldüğü üzere Iraklı Kürtlerin belli hak ve hukukları var, fakat onlar ülkenin toprak bütünlüğüne karşı çıkamaz” diye de ekledi. Sputnik