İsrail-Esed Rejimi gerilimi devam ediyor... 'İmha ederiz'

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Suriye rejimini, İsrail uçaklarını hedef almasının tekrarlanması durumunda, hava savunma bataryalarını imha etmekle tehdit etti. Liberman "İsrail, Suriye’den Hizbullah’a silah taşınmasına asla izin vermeyecektir" dedi.

İsrail’in orta kesimlerindeki Ramat Gan kentine bağlı Tel HaŞomer  askeri üssünde, askere yeni alınan İsraillilere hitap eden Liberman, "İsrail  uçaklarının Suriye rejimine ait savunma sistemleri tarafından taciz edilmesi  durumunda, İsrail bu ülkenin tüm hava savunma bataryalarını yerle bir edecek."  dedi. 

 

İsrail devlet radyosunun haberine göre, Liberman ayrıca, "İsrail,  Suriye'den Hizbullah'a silah taşınmasına asla izin vermeyecektir." ifadelerini  kullandı.

 

NETANYAHU: GEREKTİĞİNDE TEKRAR EDECEĞİZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da daha önce yaptığı açıklamada,  İsrail savaş uçaklarının cuma günü Suriye'ye düzenlediği hava saldırısının  "Hizbullah'a gelişmiş silah transferini önlemek için yapıldığını ve gerektiğinde  tekrar edeceğini" söylemişti. 

 

Suriye ordusu ise yaptığı açıklamada, bir İsrail uçağını  düşürdüklerini, bir diğerini de vurduklarını iddia etmişti. İsrail ordusu ise bu  açıklamayı yalanlayarak, İsrail'e ait hiçbir savaş uçağının zarar görmediğini öne  sürmüştü.  

 

İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye ve  Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, belirli  aralıklarla Suriye topraklarında faaliyet gösteren İran destekli Hizbullah  güçleri ile rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor.