Mısır 20 Temmuz'dan itibaren diplomatlar da dahil tüm Katar vatandaşlarına vize uygulayacak

Katar'a abluka uygulayan ülkelerin başında gelen Mısır'ın, 20 Temmuz'dan itibaren diplomatlar da dahil tüm Katar vatandaşlarına vize uygulayacağı bildirildi.

 

Kahire Uluslararası Havalimanı güvenlik yetkilileri tarafından yapılan  yazılı açıklamada, "Katar vatandaşlarına vize uygulamasının başlatılması  konusunda uluslararası havalimanları ve bütün sınır kapılarına talimat verildi.  Normal pasaportların yanı sıra görev ve diplomat pasaportları da dahil olmak  üzere bütün Katar pasaportları için vize uygulaması önümüzdeki perşembe gününden  itibaren başlatılacaktır." ifadelerine yer verildi.
 

Katarlı turistlerin havalimanlarından 3 aylık turist vizesi  alabileceklerinin ifade edildiği açıklamada, 3 ay sonrası oturum için ilgili  makamlara müracaat edilmesi gerektiği belirtildi.

 

Söz konusu uygulamanın, 5 Haziran’da Katar ve bazı Arap ülkeleri  arasında başlayan krizin bir diğer yansıması olduğu tahmin ediliyor.

 
Katarlılar diğer Körfez ülkeleri vatandaşları gibi Mısır’a vizesiz  girebiliyorlardı. Krizle birlikte Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn  yönetimleri Katar uçaklarına hava sahasını kapatmıştı.