Ne istediklerini bilmiyorlar

Diplomatik ambargoya maruz kalan Katar, ambargocuların ne istediğini bilmediğini bildirdi. Vesayetleri kabul etmeyeceğini belirten yetkililer, “Suçlamalar düzmece” dedi. 

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdurrahman Al Sani, diplomatik ambargoyla ilgili Katar televizyonuna açıklamalarda bulundu. Bakan Al Sani, “Bu mesnetsiz suçlamaların barındırdığı çelişkiler, düzmece olduklarını ortaya koyuyor” derken, ambargocu ülkelerin iddialarının asılsız olduğunu ve bu ülkelerin kendilerine iletecekleri bir taleplerinin olmadığını söyledi.  

“Talepler net değil” 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'in “bir şikayet listesi üzerinde çalıştıkları ve bunu Katar'a teslim edecekleri” yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak Al Sani, “Bu ülkelerin ne istediği belli değil. Taleplerden ve Körfez ülkeleri arasında kalması gereken bir anlaşmazlıktan bahsettiler, sonra bu ABD'ye iletilecek taleplere dönüştü, şimdi de hazırlanan şikayet listesinden bahsediyorlar. Bu taleplerin ne olduğu belli değil. Peki o halde bu anlaşmazlık ve bu tedbirler niye” değerlendirmesinde bulundu. 

“Vesayeti kabul etmeyiz” 

“Anlaşmazlıklar tedbir alarak mı çözülür yoksa tedbirler diplomatik diyalog mekanizmalarının tükenmesinden sonra mı alınır?” sorusunu yönelten Al Sani, “Bu tedbirler, iddia ettikleri gibi, Katar'ın yanlış bir şeye yönelik politikasını değiştirmek ya da onu vesayet altına almak için alındıysa bunu kabul etmeyeceğimizi defalarca söyledik” diye konuştu.