ÖSO, Esed'i 'kalbinden' vurdu

Suriye’nin başkenti Şam’da Beşşar Esed rejiminin saldırılarına karşı harekete geçen muhalifler, Kobar Semti’nden ilerleyerek kuşatma altındaki Kabun’a ulaştı. 

Muhaliflerin ilerleyişi sonucu Esed rejimi kuşatmasındaki Kabun bölgesi ile Doğu Guta birleşti. Muhalif gruplardan Feylak Er-Rahman’ın Esed rejiminin ateşkes ihlallerine karşı başlattığı “Allah'ın kulları Cobar'da Kalın” operasyonuna Doğu Guta’daki birçok muhalif grup katıldı. Feylak El Rahman gücünün komutanı Ebdu Abdo, “Bombardımanları ve top atışlarını durdurmayan rejime karşı, askerlerimizin üzerindeki baskıyı hafifletmek istedik” dedi. 

MUHALİFLERİN İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

Bu arada Şam'da yaşayanlara ve dünyaya “Başkentte savaş yok” izlenimi vermek için çalışan rejim, ilk defa tanklarla Şam sokaklarına indi. Muhalifler sabahın ilk ışıkları ile Şam’ın doğusundaki Kobar Semti başta olmak üzere yaklaşık on noktada saldırıya geçti. Semtin kuzeybatısındaki elektrik santrali, Abbasiye garaj binası ve tekstil fabrikasını ele geçiren muhalifler ilerleyişlerini sürdürdü. 

REJİME AİT TANK İMHA EDİLDİ

Saldırıya, adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi'nin ana gövdesini oluşturduğu cihatçı çatı örgüt Tahrir El Şam'ın da katıldığı belirtiliyor. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ÖSO birlikleri Şam'ın Besatin Barze cephesinde rejime ait bir tank imha etti. Şam basını tarafından geçilen bilgiye göre ise, Beşşar Esed güvenlik gerekçesiyle Rus’ların denetimindeki Lazkiye’ye gitti. Ancak konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadı. 

Afgan asker ABD'li askeri vurdu 

Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinde Afgan komandonun, Amerikan askeri yetkililerine ateş açması sonucu bir Afgan asker hayatını kaybetti. Helmand Valiliği Sözcüsü açıklamada komandonun Şorab ilçesindeki askeri üste Amerikan askeri danışmanlara ateş açtığını belirtti. Çıkan çatışmada bir Afgan askerinin öldüğünü ifade eden Zuvak, 3 Amerikalının da yaralandığını söyledi. Afgan komandonun Amerikalılara yanlışlıkla ateş açtığı ihtimalini araştırdığı ifade edildi.