PKK'lılar 15 Temmuz'u hazmedemedi

İngiltere’de 15 Temmuz etkinliğini engellemek isteyen PKK yandaşları, Türklerin olduğu binayı basmak istedi. Saldırganlara Londra polisi müdahale etmedi. Olay yerinde arbede yaşandı. 

Avrupalı Türk Demokratlar Derneği (UETD), Londra’da 15 Temmuz şehitleri anısına “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliği düzenledi. Terör örgütü yandaşları ise programı engellenmek istedi.  PKK sempatizanı yaklaşık 50 kişi, yaklaşık 400 Türk vatandaşının katıldığı etkinliğin yapıldığı binaya girmek istedi. 

Londra polisi gecikti 

İngiliz polisi, etkinliğin yapıldığı belediye binasının önündeki bahçede toplanan terör örgütü yanlısı gruba uzun süre müdahale etmedi. Etkinliğe katılan Türk vatandaşları, PKK yandaşlarına müdahale etmeyen polise tepki gösterdi. Terör örgütü yandaşı grup, binaya taş ve su şişesi gibi cisimler atarken, bir polis memuru atılan taşla bacağından yaralandı. Etkinliğe katılanlar ile terör örgütü yandaşı grup arasında da kısa süreli arbede yaşandı. Polis, terör örgütü yandaşı gruptan 3, etkinliğe katılanlardan da 2 kişiyi gözaltına aldı. Etkinlik daha sonra takviye polis ekibinin sevk edildiği binada gerçekleştirildi. Vatandaşların binadan ayrılmasına izin vermeyen polis, etkinliğin yapıldığı bina etrafında önlemlerini arttırdı. 

ARAÇLARA DA SALDIRDILAR 

Etkinliğin bitiminde yerleşkeden ayrılıp ana caddeye çıkan Türk bir çiftin aracına saldıran terör örgütü yandaşları, polisin müdahalesinin ardından dağıldı. Herhangi bir yaralanmanın olmadığı saldırıda, araçta hasar olduğu görüldü.