Rusya, Belarus’la son yıllardaki en büyük tatbikatına başladı

Rusya ve Beyaz Rusya, yakınlardaki NATO ülkelerini sinirlendiren Zapad-2017 adlı geniş çaplı ortak bir askeri tatbikatı başlattı. Bu, Ukrayna'daki Kırım yarımadasının 2014'teki ilhakından bu yana Rusya'nın en büyük askeri tatbikatlarından biri.

 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Zapad-2017 ortak tatbikatına 14 Eylül'de Rusya ve Belarus topraklarında başlandı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada 7.200’ü Belarus’tan, 5.500’ü Rusya’dan 12.700 askerin, 70 uçak ve helikopterin, tank, silah, füze fırlatıcılar dahil 680 askeri teçhizatın ve 10 savaş gemisinin yer aldığı kaydedildi.

Ateşleme, havacılık ve hava savunmasının aktif olarak gerçekleştirileceği vurgulanan açıklamada, tatbikatların tamamen savunma nitelikli olduğu, hiçbir ülkenin hedef alınmadığı ve iki ordu arasındaki ortak hazırlıkların final aşamasında olduğu belirtildi.

Tatbikatın amacı ise askeri personelin birlikte çalışabilirliği, teçhizat ve silahların kontrolü ile komuta sistemlerinin kullanımı gibi alanlarda becerilerinin arttırılması olarak açıklandı.

 

Belarus'la ortak gerçekleştirilecek tatbikatın bir kısmı da Baltık Denizi, Rusya'nın batı bölgesi ve Rusya'nın Polonya ve Litvanya arasında bulunan bölgesi Kaliningrad'da gerçekleşecek.

Rusçada 'Batı' anlamına gelen Zapad isimli askeri tatbikatların ilki, Sovyetler Birliği döneminde, 1980'lerde düzenlenmişti. Daha sonra Rusya ve Belarus 2009 ve 2013 yıllarında da Zapad adıyla ortak tatbikatlar düzenledi.

BBC: Rusya büyük savaş oyunları başlattı