Stres çarkı öldürebilir

Dünyayı kasıp savuran stres çarkı tehlike saçıyor. Daha önce defalarca ölümcül kazaya yol açan oyuncak, insan hayatını tehdit ettiği gerekçesiyle ABD Güvenlik Komisyonu'nu harekete geçirdi. 

KAZALAR ART ARDA GELDİ

Türkiye'de de binlerce kişinin elinden düşmeyen stres çarkı özellikle öğrenci ve küçük çocukların vazgeçilmezi oldu. Oyuncağın fenomen olmasını fırsat bilen üreticiler, yeni fonksiyonlar ekleyerek çarkın pilli ve şarjlı halini üretti. İlk kaza bu pilli çarklarda oldu. Pillerinde erime meydana gelen oyuncak bir anda alev aldı. Geçtiğimiz mayıs ayında ise stres çarkıyla oynarken kenarını yutan 10 yaşındaki kız çocuğu, boğulma tehlikesi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Şarjdayken patlayan bir başka stres çarkı nedeniyle de küçük bir çocuk yaralandı. 

'ÇOCUKLARA ASLA VERMEYİN'

ABD’de yaşanan bu kazaların ardından Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu, stres çarkının güvenli ve doğru kullanması için devreye girdi. Oyuncağın küçük çocuklardan uzak tutulması gerektiğini belirten Komisyon Başkanı Ann Marie Buerkle, “Çarkın plastik ve metal parçaları kırıldığında çok tehlikeli hale gelebilir. 3 yaşından küçük çocuklara asla verilmemeli” dedi. Yeni geliştirilmiş şarjlı çarkların gece saatlerinde şarj edilmemesi gerektiğini vurgulayan Buerkle, “Aşırı ısı sonucu, çarkların şarjları patlayabilir” ifadelerini kullandı.