Tek dertleri Türkiye

Berlin’de üç parti, koalisyon için ön görüşmeleri tamamladı. Müzakere sözleşmesinde Türkiye’nin AB'ye alınmayacağı net bir şekilde ifade edildi.

KOALİSYON ŞARTINA BAK

Almanya’da seçimlerin üzerinden 110 gün geçtikten sonra koalisyon hükümeti için ön anlaşma sağlandı. Hıristiyan Demokrat Birlik Parti Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hıristiyan Sosyal Birlik Parti lideri Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz arasındaki görüşmeler 5 gün sürdü. Angela Merkel çok sıkı, ciddi ve derin ön görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

TÜRKİYE MADDESİ KONULDU 

Liderler koalisyon hükümeti için asıl görüşmelere geçme kararını aldıklarını açıkladı ve 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Sözleşmeye göre sığınmacıların aile birleşimiyle ülkeye gelmelerinde aylık bin kişilik kota uygulanacak, iki Almanya'nın birleşmesinden sonra konulan dayanışma vergisinde indirime gidilecek, işsizlik sigorta primleri düşürülecek. Görüşmede partilerin uzlaşmaya vardığı konular arasında kritik öneme sahip 'Türkiye maddesi' de bulunuyor.

VİZE SERBESTİSİ YOK 

Ön sözleşmenin 26’ncı sayfasında yer alan madde şöyle: “Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları durumu kötüleştiği için (AB) müzakerelerde açılan fasıl kapatılmayacak yeni bir fasıl da açılmayacak. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği güncellenmeyecek.” 

Üç lider ön görüşmeler sonucu 28 madde üzerinde anlaştı.