Teröre desteği artık gizlemiyorlar

Teröristlerin ev sahibi Almanya, teröre verdiği desteği artık gizleme gereği duymuyor. Teröristlerin gösterilerine her türlü desteği veren Almanya ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişimini FETÖ’nün yaptığı gerçeğini çarpıtmaya çalışıyor. Almanya’nın teröre destek çabasına Türkiye’nin tepkisi ise sert oldu. 

Avrupa'da Türk bakanların ve siyasetçilerin toplantı yapması engellenirken Almanya'nın Frankfurt şehrinde terör örgütü PKK mitingine izin verilmiş ve polisler terör yandaşlarının güvenliğini sağlamıştı. Ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişimini yapan FETÖ’cüler yine Almanya tarafından aklanmaya çalışıldı. Teröristlere artık açıktan destek veren Almanya’ya Ankara’nın tepkisi sert oldu.  Tepkiler Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. 

Arkasında Almanya mı var? 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Alman istihbaratı BND'nin başı Bruno Kahn'nın FETÖ teröristlerini savunan açıklamasını sert bir dille eleştirdi. Işık, “Bir ülkenin, Almanya'nın istihbarat şefinin böyle bir açıklama yapması, 'Bu darbenin arkasında acaba Alman istihbaratı var mı?' sorusunun sorulmasına sebep olur” dedi. Bakan Işık, 15 Temmuz darbesinin FETÖ tarafından yapıldığını herkesin bildiğini belirterek şunları söyledi: “Eğer Alman istihbaratının başındaki kişi, 'Biz burada FETÖ'yü göremedik' diyorsa arzu ettikleri bir işin gerçekleşmemiş olmasından dolayı failleri gizleme ihtiyacı hissediyordur. Bunun başka izahı olmaz” 

Kabul edilemez tutumlar 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan PKK mitingini kınadı. Kalın, “Alman makamlarının bugün PKK terör örgütü yandaşları tarafından 16 Nisan’da oylayacağımız anayasa değişikliklerine karşı gerçekleştirilen gösterilere izin vermesini en güçlü biçimde kınıyoruz. Türk milletvekili ve bakanların Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızla buluşmalarına sudan sebeplerle engel olmaya çalışanların kendi terör örgütü listelerinde de bulunan PKK’ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez bir uygulamadır. 

MİLLET KARAR VERECEK 

Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır. Esasen bugün Frankfurt’ta yaşanan skandalla birlikte bazı Avrupa ülkelerinin 16 Nisan referandumuna müdahale etmeye çalıştığını ve ‘hayır’ kampanyasından yana açıkça tavır koyduğunu bir kez daha müşahade ettik. 16 Nisan’da kararı Avrupa değil, millet verecektir”

İtlerin ısırdığı Türk'ün boynu da kırılmış

İbrahim Kalın, “Hüseyin Kurt kardeşimiz, köpeğin saldırdığı, Hollanda'da Rotterdam'da boynunun kırıldığını da öğrendik iki gün önce maalesef. Acıları devam ettiği için doktora bir kez daha gidiyorlar, çok ciddi ağrı sancı var diye. Boynunun da kritik bir yerden kırıldığı ortaya çıkıyor. Bu arkadaşımız bu muameleyi hak edecek ne yaptı? Ki Hollanda bireysel özgürlüklerin sınırsız olduğu bir ülke. Ama bakıyorsunuz ırkçı saldırıların olduğunu görüyoruz” dedi. Kalın, Hüseyin Kurt'un tedavisinin hastanede devam ettiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.