• Bist 100
  102.655
 • Dolar
  5,2859
 • Euro
  5,9836
 • Altın
  224,9111
İstanbul
3 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Şubat 2019 09:00 | Çarşamba

Emekli maaşları SSK ve Bağ-Kur ek ödeme artışı ne kadar? (2019 Emekli maaşları ve ikramiye miktarı)

2019 Emekli maaşı ikramiyesi ve maaşları ne kadar? SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ek ödeme artışı ne kadar oldu? Yeni yılın gelmesi ile birlikte vatandaşlar 2019’da emekli maaşı ikramiyesinde ve maaşlarında artış olacak mı sorusuna cevap arıyordu. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ek ödeme artışı da gündemdeydi. Türkiye Emekliler Derneği'nin talebi hayata geçerse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ek ödeme tutarlarında 42 ile 269 lira arasında artış yaşanacak. Tüm gözler 2019’da emekli maaşı ikramiyesi ve maaşlarının ne kadar olacağı sorusunda… Haberin devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

2019 Emekli maaşı ikramiyesi ve maaşları ne kadar? SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ek ödeme artışı gündemde yer edindi. Vatandaşlara müjdeli haber geldi. Ek ödeme dahil maaşı bin liranın altında olanlara, bu aydan itibaren bin lira ödenmeye başlanacak. Maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde bu ay artış yaşanacak. Yeni yılın gelmesi ile 2019’da emekli maaşı ikramiyesinde ve maaşlarında yaşanacak artış hayli merak ediliyordu. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarındaki ek ödeme artışı da olacak. Peki 2019 Emekli maaşı ikramiyesi ve maaşları ne kadar? SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ek ödeme artışı olacak mı?

Emekli ikramiyesi ve maaşları nasıl öğrenilebilir?

İşte detaylar…

Maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde bu ay artış olacak. Ek ödeme dahil bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Ek ödeme dahil maaşı bin liranın altında olanlara, bu aydan itibaren bin lira ödenmeye başlanacak. Maaşı 660 ile 999 lira arasında olan yaklaşık 150 bin emeklinin geliri böylece artmış olacak. Emeklilerin gelirinde 340 liraya varan artış yaşanacak.

 

MAYIS'TA İKRAMİYE GELİYOR

Mayıs ayı ile birlikte bu yılın ilk ikramiyesi de emeklilere ödenecek. Ramazan Bayramı öncesi maaşı ne olursa olsun tüm emeklilerin hesaplarına bin lira yatırılacak. Bu ikramiye miktarlarının artırılması yönünde bir talep var ama şu anda bir gelişme olmadı. Eğer böyle bir artış olursa sizinle paylaşırız. Ancak şu anda bin lira yatırılacak.

 

TEMMUZ'DA YENİ ZAM BELLİ OLACAK

Temmuz'da da tüm emeklilere yılın ikinci zammı yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise yüzde 5 zam ve bu yılın ilk yarısındaki enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark verilecek. Kesin zam oranları 3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak verilerle ortaya çıkacak.

 

AĞUSTOS'TA İKİNCİ İKRAMİYE

Ramazan ikramiyesinin ardından yılın ikinci ikramiyesi Kurban bayramı öncesi hesaplara yatacak. Kurban Bayramı da 11-14 Ağustos'a denk geliyor. Bu nedenle yılın ikinci ikramiyesinin de 5-9 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor. Kesin tarihleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu duyuracak. Emekliler ikinci ikramiyede de yine bin lira alacaklar.

 

GELİRLER ARTACAK

Ayrıca ek ödeme oranının yüzde 4-5'ten 8-9'a çıkarılması gündemde. Türkiye Emekliler Derneği'nin talebi hayata geçerse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ek ödeme tutarlarında 42 ile 269 lira arasında artış yaşanacak. Halen en düşük emekli aylığı net bin 71 lira 88 kuruş. Buna göre en düşük ek ödeme tutarı da (maaşın yüzde 5'i) 53,60 lira. Ek ödeme, oran yüzde 9 olursa 42,87 lira artışla 96,47 liraya yükselecek. En yüksek aylık ise 5 bin 390 lira 70 kuruş. Buna göre de en yüksek ek ödeme tutarı (maaşın yüzde 4'ü) 215,63 lira. Ek ödeme, oran yüzde 9 olursa 269,53 lira artışla 485,16 liraya ulaşacak.

 

ÖDEME 485 TL'YE ÇIKACAK

Halen bin 224 liranın altında maaşlara yüzde 5, üstündekilere yüzde 4 oranında ek ödeme veriliyor. Oran artırılırsa, emeklilerin çoğunun ek ödemesinde 2 katı aşan artışlar olacak..

 

Yeni emekli de alacak

Mayısta da tüm emeklilere bin lira bayram ikramiyesi ödenecek. Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran'da kutlanacak. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor.

Bu nedenle ikramiye büyük ihtimalle 27-31 Mayıs arasında ödenecek. Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanacak. Emeklilerin maaşına temmuzda zam yansıtılırken 5-9 Ağustos'ta da Kurban Bayramı ikramiyelerinin ödenmesi bekleniyor.

 

17-28 Şubat: Maaşı bin liranın altında olanlara seyyanen artış yansıtılacak.

21-27 Mayıs: Bin lira bayram ikramiyesi ödenecek.

1-5 Temmuz: Memur emeklileri maaşlarını alacak. Zam farkı ay içinde ödenecek.

3 Temmuz: Emeklilerin zam oranı belli olacak.

17-26 Temmuz: SSK'lılar zamlı maaşlarını alacak.

25-28 Temmuz: Bağ-Kur'lulara zamlı maaşları ödenecek.

5-9 Ağustos: Bin lira bayram ikramiyesi ödenecek.

 

2019’da emekliye destek yağacak. Maaşı bin liranın altında olanlara, seyyanen zam yapılacak. Aylık bağlama oranlarındaki farklılık giderilecek. Yüzde 4 olan ek ödeme, ikiye katlanacak. Yaklaşık 12 milyon emeklinin daha iyi maaş alarak daha iyi şartlarda yaşaması için arayışlar devam ediyor. Son yıllarda yapılan düzenlemeler, seyyanen artış ve bankaların verdiği promosyonlarla, ücretlerde iyileştirmeler yapıldı. Ek olarak yeni iyileştirmeler de gündeme geldi. Şu anda masada olan 3 ayrı formülle emekli maaşları arasındaki dengesizliğin giderilmesi hedefleniyor.

 

1- HESAP DEĞİŞECEK

Emekli aylıklarını iyileştirmek için ikinci formül, zam farklılıklarının ortadan kaldırılması. Sosyal güvenlik kurumlarının tümü SGK çatısı altında birleştirildi. Ancak gerek emeklilik hesaplamaları, gerek zam kararları hâlâ farklı uygulanıyor. Bağ-Kur ve SSK emeklileri enflasyonu beklerken, Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşmeye tabi bulunuyor. Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle belirlenen rakam üzerinden zam alması için çalışmalar devam ediyor. 

 

2- 368 LİRA EK ÖDEME

Mevcut düzenleme kapsamında, bu yıl maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Bu ek ödeme, her ay net maaşla birlikte hesaplara yatırılıyor. Yüzde 8'lik teklif hayata geçirilirse, maaşı 2 bin lira olan emekliye 80 lira (2 bin x yüzde 4) ek  ödeme verilirken, bu tutar 160 liraya (2 bin x yüzde 8) yükselecek. Maaşlar 30 ile 368 lira arasında artacak. 

 

3- SEYYANEN ZAM

Emekliler zam oranını merakla beklerken; 150 bin SSK ve Bağ-Kur'luya da ekstra zam yapılacak. Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam için yasa çıkarılacak.Yasanın çıkmasıyla düşük maaşlı emeklilere iyileştirme yapılacak. Bin liranın altında maaş alan kalmayacak. 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam, düzenleme yapılır yapılmaz yürürlüğe girebilecek ya da rutin artışla aynı anda uygulanabilecek.