330 liraya trafik sigortası

Trafik Sigortası’ndaki yeni düzenlemeyle, iyi sürücüler daha az ödeyecek. Bu şekilde otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak.

Başbakan Yardımcısı Şimşek önceki gün tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirimin, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde 26 olacağını, trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirimin yüzde 40'ı bulacağını belirterek, yüzde 30’luk indirimin önünün açıldığını belirtmişti. 

KİM NE KADAR ÖDEYECEK? 

- Tavan fiyat trafiğe yeni girecek otomobillerde halen 817 lira olan ortalama fiyat ortadan kalkacak bunun yerine tüm şirketler, 327 lira indirimle 490 liraya sigorta yapacak. 

- Trafiğe çıktıktan sonra ikinci yıl kaza yapmayan otomobillerde fiyat 164 lira azalarak 630 liradan 466 liraya inecek. 

- 3'üncü yılını kazasız geçiren araçta tavan 391 ve 4 yıl ve daha fazla kaza yapmayan iyi sürücülerde ise 330 lira olacak. Her yıl kaza yapan sürücülerde ise tavan bin 574 liradan bin 133 liraya indi. 

-Trafiğe giren ve kaza yapanların tavan sigorta fiyatı ise ertesi yıl bin 219 lira değil 877 lira düzeyine kadar inecek. 

- Tüm araçları baz aldığımızda ise ortalama trafik sigortası tavanı en iyi sürücülerde yani 4 yıl ve daha fazla yıl kaza yapmayan 7'nci basamakta 369 liraya düşüyor. 

Mevcut poliçeler iptal edilebilir  

Hazine'nin bir süre önce yaptığı değişiklik ile pahalı fiyattan sigorta yapan vatandaşlar fiyatlarını düşürmek istiyorlarsa mevcut poliçelerini iptal etme hakkına kavuştu. Böylece halen pahalı sigortası bulunan 16.5 milyon araç sahibi poliçelerini iptal edip tavan fiyattan yeri poliçe yaptıracak .Araç sahipleri, bu haktan orijinal poliçe vadesinden itibaren üç ay ile sınırlı olmak üzere iki defa yararlanabilecek.