425 milyon dolarlık kapı açılıyor

Rusya’dan ithalatı yasak olan, Türk tarım ürünleri ‘domates, üzüm, çilek, salatalık, elma, armut, hindi ve tavuk etine Rusya kapısı yeniden açılıyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, “Rusya ile Türkiye arasındaki tüm engeller ve yasaklar bu hafta kaldırılacak” dedi. 

2015 yılında Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında Rusya, 1 Ocak 2016’da yayımladığı kararname ile Türkiye’den, domates, salatalık, portakal, mandalina, nektarin, elma, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, renkli lahana, brokoli, tuz, karanfil, tavuk ve hindi eti, kabak ve narın ithalatına yasak getirmişti.  Geçen yıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi sonucu, iki ülke arasında normalleşme süreci başladı. Daha sonra bazı ürünlerde yasak kademeleri olarak kaldırıldı. 

YASAKLI 4 ÜRÜN VARDI 

Rusya Federasyonu, geçtiğimiz Ekim ayında, portakal, mandarin; klemantin, vilking ve benzeri turunçgil melezleri (taze veya kuru), kayısı (taze), şeftali (nektarin dahil) (taze), erik ve çakal eriği (taze) ihracatına yönelik yasağı kaldırmıştı. 2017 mart ayında ise, taze veya dondurulmuş soğan, karnabahar, brokoli ve karanfil çiçeğinin ithalatına izin verilmişti. İthalatı yasak olan sadece domates, üzüm, çilek, salatalık, elma, armut, hindi ve tavuk eti kalmıştı. Bu ürünlerin Rusya’daki Pazar payı 425 milyon dolar.   

İZİN BU HAFTA VERİLECEK 

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç müjdeli haberi verdi. “Rusya ile Türkiye arasındaki tüm engeller ve yasaklar bu hafta kaldırılacak” dedi. Dvorkoviç, “Tüm anlaşmaların bu hafta içerisinde kayda geçirileceğini düşünüyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la varılan anlaşmalar şu anda kağıt üzerine geçiriliyor. İşlerin neredeyse yüzde 99'u tamamlandı. Bazı biçimsel ayrımlar üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı. Dvorkoviç ayrıca, hükümetin söz konusu belgelerin taslaklarını büyük ölçüde hazırladığını belirtip, “Protokol imzalanır imzalanmaz kısıtlamaların iptali başlayacak” diye konuştu.

Domateste kayıp  çeyrek milyar dolar 

Öte yandan, Rusya'nın Türkiye'den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı devam ediyor. Bu ürünlerin Rusya'ya 2015 yılındaki toplam ihracat tutarı 425 milyon doları aşıyor. Bu ürünler arasında sadece domatesin ihracatı 258,8 milyon dolar, üzümün ihracatı da 97,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, Türk ihracatçılarının Rusya'ya satamadığı diğer ürünlerin değeri de tavuk etinde 8 milyon dolar, hindi etinde 655 bin dolar, hıyarda 27 milyon dolar, elmada 13 milyon dolar, armutta 3 milyon dolar, çilekte 17 milyon dolar olarak hesaplandı. 

Ticaret hacmi %30 artacak 

Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 32,1 oranında azalarak 15,84 milyar dolara gerilemişti. Yasaklı ürünlerin, ticaretine izin verilmesiyle ticaret hacminin tekrar yükselişe geçmesi, eski seviyeyi aşması bekleniyor.