5 milyon kurbanlık hazır 

Türkiye'de 1 milyon 150 bini büyükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 150 bin kurbanlık hayvan bulunuyor. Uzmanlar, fiyatı yüksek tutan spekülatörlere karşı uyarıyor. 

Kurban Bayramı’na günler kala, kurbanlık hayvan varlığının yetersiz olduğu söylentileri ortaya çıktı. Bu durum, fiyatların artacağı şeklindeki dedikoduları da beraberinde getirdi. Uzmanlar, 5 milyon kurbanlık hayvanın kesime hazır olduğunu, bu sayının yeterli olduğunu belirtti. Türkiye'de toplam 117 ruhsatlı hayvan pazarı ve 18 hayvan borsası olmak üzere, toplam 135 ruhsatlı hayvan satış noktası bulunuyor. Toplam 59 ilde hayvan pazarı, 15 ilde de hayvan borsası faaliyet gösteriyor.  Türkiye'de geçen sene Kurban Bayramı'nda 920 bin büyükbaş, 2 milyon 950 bin küçükbaş kesimi gerçekleşirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, bu yıl için 1 milyon 150 bini büyükbaş, 4 milyonu küçükbaş olmak üzere kurbanlık hayvan şartlarına haiz toplam 5 milyon 150 bin hayvan varlığı tespit edildi. 

Fırsatçılara kanmayın! 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeterli kurbanlık olduğunu belirterek, “Vatandaşımız kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanıp acele etmesin” ifadesini kullandı. Fiyatların daha da düşeceğini söyleyen Palandöken, “Anadolu'dan büyükşehirlere yeteri kadar kurbanlık hayvan geldiği zaman yükselen bu fiyatlar bayrama sayılı günler kala düşecektir” değerlendirmesinde bulundu.