517 ilçe doğalgaza kavuşuyor 

Enerji Bakanı Albayrak'ın “Doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak” açıklamasının ardından EPDK düğmeye bastı. İlçelere doğalgaz vermek için çalışmalar hızlandı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın “2017 ve 2018 yılında çok büyük bir doğalgaz hamlesi için düğmeye bastık. Hakkari'ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak” açıklamasından sonra EPDK, 2018’de 81 ilin doğalgaza kavuşması hedefine hızla yaklaşıyor. Bu kapsamda eylül ve ekim aylarında 12 ilçe daha lisans kapsamına alındı. Böylece şu ana kadar 517 ilçe doğalgaz dağıtım bölgeleri kapsamına alınmış oldu.

363 İLÇE KULLANMAYA BAŞLADI 

Bu ilçelerin 363'ünde halihazırda doğalgaz kullanılıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bugüne kadar yapılan ihaleler sonucunda 65 dağıtım bölgesi için dağıtım lisansı verildi. Kanun öncesi lisans verilen 7 adet dağıtım lisansıyla birlikte bu sayı toplam 72'ye ulaştı. Doğalgaz abone sayısı 13 milyon seviyelerine ulaştı. Bu da yaklaşık 50 milyon nüfusa denk geliyor. Böylece Türkiye'nin nüfusunun yüzde 65'ine doğalgaz ulaşmış durumda. Gelecek 3 yıllık planlamalar kapsamında doğalgazın ulaştırılacağı yeni il ve ilçelerle birlikte ilave 2 milyon abone artışı olacağı hesaplanıyor. 

Bakan Albayrak söz vermişti 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “2017 ve 2018 yılında çok büyük bir doğalgaz hamlesi için düğmeye bastık. Sadece 81 ili tamamlamayacağız. 200-250 ilçemizde yaklaşık 1 milyon aileyi bu iki yılda 5 milyar liradan fazla yatırım yaparak doğalgaz konforuyla buluşturacağız” demişti. Albayrak, “Hizmet ortada. Hakkari'ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğu'daki vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni yapan hatta onları katleden bu hain örgüte inat biz Hakkari'ye de Şırnak'a da doğalgazı getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullanmıştı.