Avrupa'nın iki katı büyüdük

Türkiye, içerden ve dışardan yapılan ekonomik saldırılara rağmen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüdü. Avrupa Birliği ülkelerinin büyüme ortalaması ise yüzde 2.4 olarak gerçekleşti. 

Avrupa'da ve içerde yürütülen algı operasyonlarına rağmen Türkiye ekonomisine güven arttı. Bu güven yılın ikinci çeyreğindeki (nisan, mayıs, haziran) büyüme oranına da yansıdı. Dün açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi yüzde 5.1 oranında büyüdü. Avrupa Birliği ülkelerindeki büyüme oranıysa ortalama yüzde 2.4 seviyesinde kaldı. 

YÜZDE 5'LİK STANDARt YAKALANDI 

Buna göre gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5.1 arttı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 16.3 artarak 734 milyar 211 milyon TL oldu. Bu sonuçlarla Türkiye ekonomisi yüzde 5 ve üstü büyüme standardını yakalamış oldu. 

HİZMET SEKTÖRÜNÜN KATKISI 

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim değeri olarak tarım sektörü yüzde 4.7, sanayi sektörü yüzde 6.3, inşaat sektörü yüzde 6.8 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 5.7 arttı. 

TÜKETİM HARCAMALARI AZALDI 

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6.5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2.1 arttı. Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 3.2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 4.3 azalırken, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 9.5 arttı. 

Reel sektöre destek ekonomiyi kalkındırdı

İş dünyası, ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarını “moral verici” olarak değerlendirdi.

İş dünyası örgütlerinin temsilccileri okonomide yüzde 5.1'lik büyümeyi memnuniyletle karşıladı.  Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYH) yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 olarak gerçekleşmesinin moral verici olduğunu vurgulayarak, reel sektöre verilen desteğin ekonomiyi büyüttüğünü ifade etti. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da, “Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemlerde de güçlü bir büyüme performansı göstereceğine olan inancımızı pekiştirmektedir” dedi.

Üçüncü çeyrekte hedef yüzde 7

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, öncü verilere göre bu yılın üçüncü çeyrek büyümesinin ikinci çeyrekten daha güçlü gelerek yüzde 7 seviyesinde olacağını belirtti. Zeybekci, ikinci çeyrekte elde edilen yüzde 5,1'lik büyümenin, Türkiye ekonomisinin ne kadar dinamik ve milletin ne kadar üretken olduğunu tüm dünyaya bir kez daha ispatladığını kaydetti. Yılın ilk çeyreğindeki büyümenin yüzde 5.2 olarak revize edilmesiyle yılın ilk yarısında Türkiye'nin yüzde 5.1 büyüdüğüne işaret eden Zeybekci, “Nitekim, geçtiğimiz nisan ayından bu yana çeşitli vesilelerle ikinci çeyreğe ilişkin yüzde 5'in üzerinde, üçüncü çeyreğe ilişkin ise yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme beklediğimizi söylemiştik. 2017 yılı için öngördüğümüz tahminleri rahatlıkla yakalayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Uzun tatile rağmen yükseliş devam etti

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yılın ikinci çeyreğinde bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini belirtti. 

İvme sürecek

Hükümet olarak uygulamaya koydukları teşvikler ve desteklerin ne kadar yerinde olduğunun, yılın ilk yarısında elde edilen yüksek büyüme oranında kendisini gösterdiğini vurgulayan Ağbal, “Özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyirle baz etkisi ekonomik büyümeyi ivmelendirecektir. 

Ekonomi canlanacak

Bu göstergeler ışığında 2017 yılında Orta Vadeli Program hedefimizin de üzerinde büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz. Ara vermeden hızla uygulamaya devam edeceğimiz reformlar, aldığımız tedbirler, pekişen güven ve dış konjonktürde meydana gelecek olumlu gelişmeler ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir.” dedi.