Bu pil bakteriyle çalışıyor 

Araştırmacılar, yeni nesil kağıt pil geliştirdi. İdrar ve kirli suyla çalışan piller, sadece tükürükle de  birkaç dakika içinde güç üretebiliyor. 

Bakteriler tarafından çalıştırılan piller, elektriğe erişimin kolay olmadığı yerlerde önemli bir avantaj sağlıyor. Binghamton Üniversitesi araştırmacıların son geliştirdiği pil tasarımıyla, yalnızca vücut sıvılarını ve bir damla tükürük kullanılarak bir LED ışığını çalıştırmayı başardı. 

MİKROBİYAL KULLANILDI 

Bakteri bazlı bu tür piller, mikrobiyal yakıt hücreleri (MFC’ler) üzerine kuruludur. Bu hücreler, elektron üretmek için moleküller arasında elektronları değiştiren indirgeme / oksidasyon reaksiyonlarını gerçekleştirmek için bakteri kullanır. 

BİR LEDİ YAKABİLDİ 

Reaksiyonu tetiklemek için gereken bakteriyi daha önce idrar ve kirli sudan sağlayan araştırmacılar, bu kez tükürükle bunu başardı. Pil tükürük eklendiğinde sadece birkaç dakika içinde güç üretiyor. Dondurarak kurutma tekniğinin cihazın uzun süre kullanılabilir durumda kalmasını sağladığı belirtiliyor. 

DAHA DA GELİŞTİRİLECEK 

 

Ekibin yaptığı test çalışmalarında santimetrekare başına birkaç mikrowattlık güç yoğunluğu elde edilebildi. Bu da bir LED ışığı açmaya yetecek kadar güç üretilebildiği anlamına geliyor. Araştırmacılar, cihazın gelişmekte olan ülkelerde tek kullanımlık cihazlara güç sağlamak için kullanılabileceğini ve bu cihazların aynı anda birkaç dakika mikrodalga düzeyinde güç talep edebileceğini umuyor.