Büyüyen Türkiye’yi görmeyen kalmadı

İlk ve ikinci çeyrekte yüzde 5 büyüyen Türkiye ekonomisi, Fitch, Moody’s ve Standart Poor’s’tan sonra IMF'den de övgü aldı. Kurum, yüzde 2.5 olan 2017 büyüme tahminini ikiye katlayarak yüzde 5.1’e yükseltti. 

2016 yılında yüzde 3.5 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2017’nin ilk çeyreğinde sıçrayarak, yüzde 5 büyüme sergiledi. İkinci çeyrekte de güçlü performansını sürdüren Türkiye’ye kredi derecelendirme kuruluşlarından övgü yağmaya başladı. İlk olarak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings, Moody’s ve Standart and Poor’s 2017 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Fitch yüzde 5.5’e, Moody’s yüzde 5.2’ye, S&P ise yüzde 5’e yükseltti. Son açıklama da IMF’den geldi: yıl sonu büyüme tahminini yüzde 5.1’e taşıdı.   

TÜRKİYE HIZLI TOPARLANDI 

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu'nun Ekim 2017 sayısını “Sürdürülebilir Büyümeyi Amaçlamak” başlığıyla yayımladı. Bu hafta başlayacak “IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları” öncesinde açıklanan raporda, Türkiye ekonomisinin güçlü iç ve dış talep sayesinde beklenenden hızlı toparlandığına işaret edildi. Raporda, “Türkiye'nin 2017 büyüme tahmini, birinci çeyrekteki üretimin, son birkaç çeyrektir daralan ihracatın toparlanması ve daha genişlemeci mali duruşun etkisiyle beklenenden güçlü gelmesine bağlı olarak yüzde 5,1'e revize edildi” ifadelerine yer verildi. 

EN BÜYÜK REVİZYON OLDU 

Türkiye'nin bu yılki büyüme tahmininde yapılan 2,6 puanlık değişiklik, DEG raporundaki en ciddi pozitif revizyon olarak kayıtlara geçerken, “Yükselen ve Gelişen Avrupa” grubuna yönelik 2017 büyüme beklentisini yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e taşıdı.  Diğer taraftan, raporunda enflasyonun Türk lirasındaki değer kaybı  nedeniyle yükseldiğine işaret eden kuruluş, Türkiye'ye yönelik enflasyon  beklentilerini bu yıl için yüzde 10,9 ve gelecek sene için yüzde 9,3 seviyesinde belirledi.

Piyasalar toparlanıyor 

 

Piyasalarda 'vize etkisi' kısa sürdü. Dolar ve euro gerilerken, BIST 100 endeksi yeniden 100 puanı aştı. 

ABD’nin Türkiye’den gerçekleştirilen vize başvurularını durdurması piyasaları hareketlendirmişti. Yaşanan krizinin ardından dolar önceki gece 3,92 seviyesini gördü. Borsa İstanbul BİST 100 endeksi 100 puanın altına indi. Altının gramı 153 liraya, euro ise 4.36’ya fırladı. Piyasalarda yaşanan panik sonrası Merkez Bankası açıklama yaptı. Döviz likiditesinde bir sıkıntı olmadığını duyurdu. 

NORMALLEŞME BAŞLADI 

Dolar dün güne 3.70 seviyesinden başladı. Kapanışa yakın, 3.67 TL’ye kadar geriledi. Euro ise, 4.36’dan, 4.33 TL’ye kadar düştü. Borsa İstanbul BİST 100 endeksi de yeniden 100 binin üzerine çıktı. Kapanışa yakın 104 bin puanı gördü. 

DÖVİZ HESAPLARI EN YÜKSEK SEVİYEDE 

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından dolar satarak TL'ye geçip ülkeyi ekonomik olarak da savunan vatandaşın döviz talebinin olmaması dünkü işlemlere damga vurdu. Merkez Bankası'nın haftalık verilerine göre Türkiye'deki döviz tevdiat hesaplarının büyüklüğü 22 Eylül 2017 itibarıyla 203.9 milyar dolarla tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Tüketicinin döviz cinsi kredi borcu da sadece 51 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Analistler, döviz ihtiyacı bulunmayan yerli yatırımcının, dün de döviz satışı yaptığını ve yabancının kur oyununa gelmediğini belirtiyor.