Çifte zamlı maaşlar hesapta

Memur emeklilerinin zam farkı banka hesaplarına cuma günü yatırıldı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise ek ödeme farkı da eklenen zamlı maaşlarını bugünden itibaren alacak. 

Haziran ayı enflasyonun açıklanmasından sonra belirlenen zamlı emekli maaşları ödenmeye başladı. Memur ve emeklilerine yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilaveten alacağı enflasyon farkı yüzde 2.92 olarak açıklanmıştı. Memur emeklillerinin temmuzda alacağı maaşlar Ramazan Bayramı nedeniyle 22-23 Haziran tarihlerinde ödenmişti. Yaklaşık 2 milyon memur emeklisinin alacağı enflasyon farkı cuma günü hesaplarına yatırıldı. 

ÖDEMELER BAŞLADI  

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de ilk altı aylık enflasyon tutarı olan yüzde 5.89'luk zamlı maaşlarını bugünden itibaren almaya başlayacak. Emeklilerin bugün alacağı aylıklarında ikinci bir zam farkı yansıyacak. Fark ek ödemedeki artıştan kaynaklanıyor. Tüm emeklilerin maaşlarına her ay ek ödeme (vergi iadesi) ilave ediliyor. Memur emeklilerinde ek ödeme tutarı maaşın yüzde 4'ü. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise maaşın yüzde 4'ü, aylık maaşı 900 liranın altında olanlar için de yüzde 5'i oranında ek ödeme veriliyor. 

EK ÖDEME DE ARTTI 

Temmuzda yapılan zamla maaşlar arttığı için emeklilerin ek ödemeleri de yükseldi. Örneğin; haziran ayında eline 2 bin lira geçen SSK ve Bağ-Kur emeklisinin parasının 80 lirası ek ödemeden oluşuyor. Temmuz zammı yüzde 5.98 oldu. Temmuz zammı net maaş üzerine ekleniyor. Yani bin 920 liralık net maaş yüzde 5.98 zamla 2 bin 33 liraya yükselecek. 2 bin 33 liranın yüzde 4'ü kadar da ek ödeme maaşa yansıtılacak. Emeklinin, net maaş artı ek ödeme olarak eline geçecek parası 2 bin 114 lira olacak.