Darbe girişimi sonrası rekor üretim

Başkan Turan, “16 Temmuz sabahından itibaren çarkların durmaması için harekete geçtik. Yaşanılan bu hainliğe rağmen 2016'da en büyük sosyal konut üretimi rakamına ulaştık” dedi. 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde, hain kalkışmanın Türk milleti tarafından bertaraf edilmesinin ardından 16 Temmuz sabahından itibaren çarkların durmaması için harekete geçtiklerini, yaşanılan bu hainliğe rağmen 2016'da en büyük sosyal konut üretimi rakamına ulaştıklarını bildirdi. 

TARİHİ KAMPANYALAR DÜZENLENDİ 

Turan, 65 bin konut ürettiklerini, aynı hızla 2017'de de devam ettiklerini vurgulayarak, “Bu yıl içinde 39 bin sosyal konut rakamına ulaştık. 15 Temmuz'dan bugüne kadar 60 bin 257 konutun ihalesini gerçekleştirdik. 9 bin 18 konut için de ihale tarihlerimizi belirledik” ifadelerini kullandı. Ülkenin kalkınmasında lokomotif olan inşaat sektörünün tüm paydaşlarının, 15 Temmuz'un ertesi günü millet için tarihi kampanyalar düzenlediğini hatırlatan Turan, şunları kaydetti: “Biz TOKİ olarak bizden daha önce konut alan vatandaşımıza avantaj sağlamak için yüzde 20 indirim kampanyası yaptık. Yatırımları ise asla ertelemedik. Türk inşaat sektörü kelimenin tam anlamıyla gaza bastı. Tüm sektör bileşenleri ekonomide çarkların durmaması için elini taşın altına koydu ve bu duruş diğer sektörlere de öncülük etti. 

2023 HEDEFİ 1 MİLYON 200 BİN KONuT 

İdare olarak, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda biz de var gücümüz ile çalışmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak için 2023 hedefimizi 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. 2002 yılından bu yana yaklaşık 800 bin konut rakamına ulaştık. İnşallah 2023'te 1 milyon 200 bin hedefine varacağız. Bu hedefle 2023 yılında 5-5,5 milyon vatandaşımız TOKİ'nin yapmış olduğu konutlarda yaşayacak.” 

Dar gelirli gruba dost eli

TOKİ Başkanı Turan, dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların yanı sıra yıllardır toplumun “dezavantajlı” kesimlerine de yüksek bir hassasiyetle hizmet verdiklerini bildirdi. Başta şehit yakınları ve gaziler olmak üzere engelli ve emekl vatandaşları “dost eli” anlayışıyla ev sahibi yapma gayreti içinde olduklarını aktaran Turan, dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların yanı sıra, şehitlerin yakınları, gazilere, yüksek bir hassasiyetle hizmet sunma gayreti içinde olduklarını dile getirdi. 

YENİ FIRSATLAR 

Turan, “Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri için gösterdiğimiz yaklaşımı, engelli ve emekli vatandaşlarımız için de gösteriyoruz. Engelli vatandaşlarımız ile emekli büyüklerimizi özel kontenjanlarla ev sahibi yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Turan, engelli vatandaşlara, özel kontenjanın yanı sıra farklı kura gruplarına katılımlarını sağlayarak yeni fırsatlar da sunduklarını vurguladı.