Dış ticarete anlaşma dopingi

Türkiye’nin genişleyen Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ağı çerçevesinde, 21 ülkeyle dış ticaret hacmi, 10 yılda yüzde 35.3 arttı.

Türkiye'nin dış ticaretinin geliştirilmesi ve ihracatçıların dış pazarlarda rakipleriyle eşit şartlarda rekabet edebilmesi için büyük önem taşıyan STA'lar, ülkenin dış ticaret hacminin artırılmasına da önemli katkı sağladı. Türkiye'nin STA imzaladığı ülkelerle ticaretinin toplam ticaretteki payı geçen yıl yüzde 10,6 olarak hesaplandı.

EN ÇOK DIŞ TİCARET FİLİSTİN’E 

STA yapılan ülke ve ülke grubu arasında dış ticaret hacminin en fazla arttığı ülke Filistin oldu. 2005 yılında imzalanan anlaşma sonrası 2008'de 21,1 milyon dolar olan dış ticaret hacmi yüzde 338 artarak geçen yıl 92,4 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

7,2 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Bu dönemde tutar bazında dış ticaret hacminin en fazla arttığı ülke ise Türkiye ile arasındaki STA 2013'te yürürlüğe giren Güney Kore oldu. Türkiye'nin Güney Kore ile 2008'de yaklaşık 4,4 milyar dolar olan dış ticaret hacmi 10 yılda 2,8 milyar dolar artarak 7,2 milyar dolara ulaştı. 

Türkiye'nin STA imzaladığı ülkelerle ticaretinin toplam ticaretteki payı geçen yıl yüzde 10,6 olarak hesaplandı.