• Bist 100
  103.310
 • Dolar
  5,4413
 • Euro
  6,2254
 • Altın
  230,6791
İstanbul
5 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
10 Ağustos 2018 00:00 | Cuma

Ekonomiye  yeni model

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından, istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli bugün kamuoyuyla paylaşılacak. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği anımsatıldı. 

ENFLASYON TEK HANE

Toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelinerek OVP'ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerin sürdüğü belirtilerek, bakanlık bünyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirildiği aktarıldı. Açıklamada, “OVP kapsamında 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir” ifadesine yer verildi. 

TASARRUF ÖN PLANDA

Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programının orta vadede devam edeceği vurgulanarak, bütçe açığının yüzde 1.5'lar seviyesinde sınırlandırılacağı, özellikle altyapı yatırımlarında yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartıyla ilerleneceğine dikkat çekildi. 

Bütçe açığı düşecek

Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapıyla, Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100'lerin altına indirileceğinin altı çizilerek, “2018 yılının geri kalan bölümünde ise 35 milyar liralık tasarruf ve gelir arttırıcı önlemle faiz dışı fazlanın 5 milyar liraya yükselmesi, kalan aylarda 'kredi roll over' oranının yüzde 100 olması, bütçe açığının ise yıl başında açıklananla paralel olarak yüzde 2'nin altında olması hedeflenmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.  

SPEKÜLATİF AÇIKLAMALARA İTİBAR ETMEYİN 

Yıl sonuna kadar mali politikalar ve ilgili aksiyonlarımızla bu hedefleri gerçekleştirmenin temel amaç olacağı bildirilerek, şunlar kaydedildi: “Türk bankacılık sistemi, sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla, finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin  biçimde yönetebilecek konumdadır. Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine, kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda görünmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz.” 

Hazine’de tek hesap

“Tek Hazine Kurumlar Hesabı Kapsamına Alınacak Kamu İdareleri ve Hesapların Belirlenmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararı” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle genel bütçe kapsamındaki kamu idareleriyle bazı fonlar ve bunların döner sermayelerinin mali kaynakları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yönetilen ‘Tek Hazine Kurumlar Hesabı’ kapsamına alınacak.