Ekonomiye güven tam

Hain darbe girişimi sonrası hükümetin aldığı tedbirler ve atılan adımlarla, tüketicinin ekonomiye olan güvenini yansıtan endeksler hızla toparlandı.

Tüketici güven endeksi geçen yıl haziran ayında 69,4 düzeyindeyken, darbe teşebbüsünün yaşandığı temmuzda 67 düzeyine geriledi. Hemen ardından ağustosta yüzde 74,4 seviyesine yükselen endeks ekim ayına kadar yüksek seviyesini sürdürdü.

TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Geçen yıl kasım ayından itibaren dalgalı bir seyir izleyerek düşüş gösteren güven endeksi, alınan tedbirlerin etkisiyle ocakta tekrar yükseliş trendine girdi. Endeks bu yılın haziran ayında 70 değerine ulaştı. Hane halkının maddi durum beklentisi endeksi de darbe girişiminin yaşandığı dönemde 88,4 düzeyindeyken, bu yılın haziran ayında 90 seviyesine çıktı. Bu artış, gelecek bir yıllık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı. 

ENDEKS ZİRVEYİ GÖRDÜ

Türkiye'de tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmesini ortaya koyan ekonomik güven endeksi de geçen yıl temmuzda 98,7 iken, ağustostan itibaren dalgalı seyir izleyerek, şubat ayından itibaren ibreyi pozitife çevirdi. Endeks en yüksek seviyesini 100,5 ile bu yılın mayıs ayında görerek, haziranda 98,9 olarak gerçekleşti. Geçen yıl temmuz ayında 105,7 olan reel kesim güven endeksi, 2017 haziran döneminde 108,8'e, inşaat sektörü güven  endeksi de 83'den 86,7'ye çıktı.

ÜRETİM DE ARTTI

Geçen yıl temmuzda reel sektörde üretimin dinamosu sayılan toplam sipariş miktarı endeksi 94,4 iken, bu yıl haziran ayında 99,1'e, mamul mal stok miktarı da aynı dönemde 96,7'den 98,6'ya yükseldi.  Genel iş durumuna ilişkin gidişatı gösteren endeks de 94'ten 111,4'e ulaştı.