Ele avuca sığan en iyi 5 telefon 

Cep telefonunda daha geniş ekranlar, bir çok avantajı beraberinde getirse de, ergonomik ve taşıma anlamında size zorluk çıkartabiliyor. Tek elle rahatça kullanabileceğiniz, küçük boyutlardaki en iyi akıllı telefonları, ‘TeknoVitrin’de derledik.   

ÖZGÜR FEYİZ

Telefonların boyutu düşünüldüğünde çoğumuzun akla ekran boyutu gelir, ancak aslında önemli olan telefonun boyutları. Kompakt telefonlar listemize sadece 145 x 70mm veya daha küçük ölçülerde olan cihazları dahil ettik. Chip analistleri tarafından derlenen bu listedeki telefonlar en fazla 5 inç boyutunda.  Kompakt telefonların herhangi birini tek elle rahatça kullanabileceğinizden ve her birinin gayet iyi telefonlar olduklarından emin olabilirsiniz. 

Galaxy A3 

İyi görünen kompakt telefonlar, Apple'a özel değil. Samsung'un Galaxy A3'ü (2017) metal çerçevesi ve cam arka yüzüyle, Galaxy S7'ye çok benzer bir görünüme sahip. Su ve toz dayanıklılığı sunan telefonun pili normal kullanımda iki gün dayanabiliyor. 720p ekranı ve 13MP kamerası pek etkileyici değil, yani A3'ün Galaxy S7'ye yaklaştığını bile söyleyemeyiz. Yine de iyi bir orta seviye telefon. 

Xperia X Compact 

Sony'nin küçük boyutlarda amiral gemisi ürettiği zamanlar geride kalsa da Xperia X Compact, hiç de fena bir telefon değil. 129 x 65 x 9.5mm boyutlarıyla tek ele rahatça sığan telefonun 4,6 inç'lik 720x1280 ekranı iyi görünüyor. Snapdragon 650 yonga seti hız rekorları kırmasa da 3GB RAM sizi memnun edecek. Uzun pil ömrü ve kaliteli kamerasıyla Xperia X Compact, iyi özelliklerin küçük telefonlarla gelebildiğini kanıtlıyor. 

Xperia XA 

Listemizdeki en büyük telefon, 5 inç'lik ekranıyla Sony Xperia XA olsa da 143.6 x 66.8 x 7.9mm'lik boyutları, onun çoğu 5 inç'lik telefondan küçük olduğunu söylüyor. 

iPhone SE 

iPhone 7'den daha küçük ve daha uygun fiyatlı bir telefonun peşindeyseniz, iPhone SE'ye göz atabilirsiniz. Apple'ın standartlarına göre “hesaplı” olsa da pek hesaplı olmayan iPhone SE, iPhone 6S ile eşleşen teknik özellikleriyle bunu haklı çıkarıyor. 

iPhone 7 

4,7 inç ekranı ve taşınabilir boyutlarıyla iPhone 7, piyasadaki en iyi kompakt telefonlardan bir tanesi. Hoş görünümlü metal tasarımı, yüksek işlem gücü, üst seviye ekranı ve düşük ışıkta kendini gösteren kamerası, iPhone 7'yi çoğu kompakt telefonun önüne çıkarıyor.