Emekliye çifte müjde 

Memur sendikaları, dinî bayramlarda emekliye ikramiye ödenmesi konusundaki girişimlerini sürdürüyor. Öte yandan SGK, emeklilik başvurusu yapıp maaş bekleyenler için avans çalışması yapıyor. 

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde süreç başladı. Geçtiğimiz hafta ilk toplantısını gerçekleştirilen komisyon, ikinci toplantısını dün yaptı. 14 Ağustos’ta ise hükümetin teklifi sunulacak. 

ZAMLAR KONUŞULDU 

Toplantılarda yıllık yüzde 20 zamdan refah payına, taban aylığa zamdan seyyanen artışa kadar birçok unsur var. Komisyonların çalışmalarını takiben dün yapılan ikinci toplantıda tekliflerin ayrıntıları masaya yatırıldı. Bu yılki toplantılarda, daha önce teklif edilen ama üzerinde çok durulmayan bir konu var: Dini bayramlarda ikramiyenin verilmesi. 

PROMOSYON ÖRNEĞİ VaR 

Toplu sözleşme masasında bulunan üç konfederasyondan biri olan Memur-Sen, kamu görevlileri ile memur emeklilerine Ramazan ve kurban bayramlarında 1915 lira ikramiye ödenmesini teklif etti. Konfederasyonlar, önceki yıllarda çok ısrarcı olmadıkları ikramiye konusunda bu dönem taviz vermek istemiyor. Öte yandan bu teklif, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de umut oldu. Bir önceki toplu görüşmede Memur-Sen’in talep ettiği promosyon ödemesi gerçekleştirilmiş, bu diğer emeklilerin de yararlandığı bir hak haline gelmişti. 

4 BİN LİRA AVANS

SGK’dan önemli bir imkân daha geliyor. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim gün sayısını doldurduğunda emekli olmak isteyen, ancak maaşı bağlanıncaya kadar maddi sıkıntı çekmemesi için ‘avans’ ödemesi yapacak. Avans tutarı 4 bin 212 lirayı bulacak. Öte yandan avans sisteminin mevcut emeklilere uygulanması da gündemde. Çalışma hayata geçerse emekliler maaşının 3 katına kadar avans çekebilecek. Geri ödeme faizsiz ve 12, 24, 36 aya kadar taksitli olabilecek. Emekli aylığı 90 gün içinde bağlanmazsa avansa hak kazanılıyor. Düzenlemenin ekim ayında Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda  masaya yatırılması gündemde.