Esnafa emeklilik kredisi 

Bağ-Kur borcu nedeniyle emekli olamayan esnafa müjdeli haber geldi. SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre; birikmiş borcunu ödeyip hemen emekli olabilecek esnafa düşük faizli ve kefilsiz kredi verilecek.

Yıllardır ödenmeyen sigorta borçları birikince Bağkurlu’nun sırtında ağır bir yük oluşturuyordu. Özellikle emeklilik yaşı gelen ancak, eksik primi olduğu için emekli olamayanlar, geçmiş dönem sigorta borçlarını veya dondurulan Bağkurluluk sürelerini canlandırmak istese de yüksek fatura nedeniyle bir şey yapamıyordu. 

AFTAN YARARLANMA ŞARTI 

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) işte bu borçlu sigortalıları sevindirecek haber geldi. Ziraat Bankası ile bir protokol imzalayan SGK, 30 Haziran’da başvuru süresi biten aftan (7020 sayılı yasa) yararlananların, düşük faizle kredi kullanmasını sağlayacak. Krediyi, af kapsamında borcunu ödeyip prim ve yaş şartını yerine getirerek hemen emekli olabilecekler alabilecek. Kredi alıp emekli olabilecek durumda olan kişi sayısı 150 bin. Bu emekli adayları isterse yapılandırılan borcun son peşin ödeme tarihi olan 31 Ağustos’a kadar Ziraat’e veya SGK’ya kredi için başvurabilecek. Emekli olacaklar, borcunu güncel değer üzerinden ödeyecek. Bu da her ay için en az 613 lira demek. Borç ödenince emekli maaşı en geç 3 ay içinde bağlanacak. 

1042 LİRA ÖDEME 

Kredinin vadesi 36 ay, faizi ise yüzde 1.05 olacak. Krediden tahsis ücreti alınmayacak. Banka isterse hayat sigortası yapacak. Buna göre örneğin; 30 bin liralık borca karşılık 36 ay vadeli bir kredi çekilirse aylık ödemesi 1042 lira olacak. Çıkan kredi nakit olarak sigortalıya verilmeyecek, vadesiz hesabına aktarılıp bloke edilip sonra SGK’ya aktarılacak.

Sadece dondurulan borçlar

Nisan 2015 tarihinden önceki 12 ay ve üzeri borçlar dondurulmuştu. Örneğin; 10 yıllık primi dondurulan Bağkurlu, emekliliği için 3 yıl yetmesine rağmen dondurulup silinen bu 10 yıllık süreye ait tüm primleri ödemek zorunda. Yasa, 3 yılı ödemeye izin vermiyor. Bir başka deyişle Bağkurlu istediği süreyi değil dondurulan süreyi canlandırabilecek. 

Nasıl ödenecek?

Kredi kullanıp SGK prim borcunu kapatan Bağkurlular, kredi borcunu emekli olduktan sonra ödemeye başlayacak. Kredi taksitleri emeklinin maaşından belli oranda kesilecek. Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Kredi büyük bir şanstır. Emekliliği bekleyen Bağkurlular bunu iyi değerlendirsin” diye konuştu.