Esnafa sıkıntı yaşatan bankalara yaptırım yolda

Gümrük Bakanı Tüfenkçi, KOSGEB kredilerinin kullandırılması konusunda esnafa güçlükler çıkaran bankaları sert sözlerle uyarıp 'Kısa zamanda tavrınızı düzeltin' çağrısında bulundu.

KOSGEB kredilerinin kullandırılmasında esnafa güçlükler çıkaran ve şikayetlere neden olan bankalara bir uyarı da Gümrük Bakan Bülent Tüfenkci'den geldi. Tüfenkci, “Özellikle bankalar boyutunda birtakım sıkıntılar yaşanıyor, bunun da farkındayız ve bir kez daha bankaları uyardık. Biz bunu Bankalar Birliği'yle konuştuk, eğer kısa zamanda bunu düzeltmezlerse bu yaptırıma da dönüşebilir” dedi. 

ESNAFLA BULUŞTU 

Tüfenkci, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (İSTESOB) ziyaret ederek, burada Türkiye ekonomisinin güçlenmesi için esnafa sağlanan imkanlarla ilgili bilgiler verdi. Tüfenkci, sağlanan kaynağın esnafa kullandırılması noktasında bankaların tutumunu mercek altına aldıklarını belirterek şunları söyledi: 

YAPILANDIRMA ŞARTI 

“Biz orada yapılandırma şartını getirdik, şu veya bu nedenle çekini, senedini ödeyemeyenler veya sonradan ödendiği halde hala 'benim listemde kara listede görünüyorsun' diyen bankalar var. Yeni faizsiz krediyle beraber orada da birtakım sıkıntılar olduğuna dair duyumlar geliyor. Onu da inşallah kısa zamanda çözmüş olacağız.”