Evde topraksız tarım dönemi

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, evde organik sebze ve meyve yetiştirme olanağı sunan Greenbox’ı da ağına dahil etti. Greenbox, topraksız tarım teknolojisi ve özel iklimlendirme yöntemiyle evde sera kurmayı mümkün kılıyor. 

Teknoloji alanında yenilikçi projeleri ve girişimcilerin ihtiyaçları olan fona ulaşabilmeleri için destekçilerle buluşturan Turkcell'in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, Greenbox’ın fonlama sürecini başlattı. Ev ya da ofis ortamında sera oluşturma ve bitki yetiştirme olanağı sunan mobil uygulama Greenbox ile kullanıcılar hiçbir zirai bilgisi olmadan da ürünlerini yetiştirebiliyor. 

ORGANİK SEBZE MEYVE ÜRETİMİ  

Seralarını uzaktan kontrol edip izleyebiliyorlar. Greenbox’ın, üretim aşamasına geçebilmek için hedeflediği fon 150 bin TL. Ev ya da ofis gibi kapalı ortamlarda kendi organik meyve ve sebzelerini yetiştirmek isteyenlere yardımcı olan Greenbox, yetiştirilmek istenen bitkiye özel bir iklimlendirme ortamı yaratıyor. Dileyen iklimlendirme özelliklerini kendisi de ayarlayabiliyor. 

BÖCEK İLACINA İHTİYAÇ YOK 

Topraksız tarım (hidroponik) teknolojisinin kullanıldığı uygulamayla bitkiler yüzde 60 daha hızlı büyüyor. Çünkü besin suya daha kolay ulaşıyor. Toprakta yapılan yetiştiriciliğe oranla daha az iş gücüne gerek oluyor çünkü kazmaya ya da zararlı otları temizlemeye gerek olmuyor. Bitki topraktan alabileceği tüm zararlı böcek ve bakterilerden korunuyor. Böylece böcek ilacına ihtiyaç duyulmuyor. 

PROJENİN TESTLERİ YAPILIYOR 

Greenbox’ın Ar-Ge çalışmaları 2015’ten bu yana sürüyor. Önay Akpınar, Orhan Özbek, Dilara Mütevellioğlu ve Ethem İnne’den oluşan Greenbox ekibi, Arıkovanı’ndan elde edeceği desteklerle projenin testlerini tamamlayarak projeyi hayata geçirmeyi; dolayısıyla organik yiyecek ekosistemine katkıda bulunmayı hedefliyor. Fonlama hedefine ulaşırsa Greenbox ekibi, üzerinde çalıştıkları endüstriyel model için de Ar-Ge çalışmalarını hızlandıracak.