• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3068
 • Euro
  6,0015
 • Altın
  225,9735
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Şubat 2018 00:00 | Perşembe

Evleneceklere 7.842 lira 

Evlilik hayali kuranların ‘çeyiz birikimine’ devletin yüzde 20 olan katkısı, yüzde 25’e yükselecek. 7 bin 842 liralık destekten faydalanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. 

Yatırım, üretim, istihdamı artıracak düzenlemeler ve vergiyle ilgili yeni değişiklikleri  içerisinde barındıran yasa tasarısı TBMM'ye sevk edildi. İçerisinde asgari ücrette vergi kesintisini kaldıracak düzenleme de bulunan tasarıda, çeyiz desteği için devlet katkısı oranının yüzde 20'den 25'e yükseltilmesi; azami katkının 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkarılması da yer alıyor. Öte yandan bir destek de ilk kez konut alacaklara geliyor. Konut hesabında devlet katkısı 15 binden 20 bin liraya, azami devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılıyor.   

KİMLER YARARLANABİLİR? 

24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş Türk vatandaşları ve mavi kartlılar çeyiz hesabı açtırabilir. Çeyiz hesabı mavi kartlılar tarafından da açılabilir ve devlet desteğinden yararlanabilirler. Çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilmek için düğünün nerede yapıldığının da bir önemi yok. Dolayısıyla, yurtdışında evlenen Türk vatandaşları da diğer koşulları yerine getiriyorlar ise çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilirler.   

ÇEYİZ HESABI NASIL AÇTIRILIR? 

Çeyiz hesabı bankaların yurt içindeki şubelerinde Türk lirası cinsinden açılmalı. Bu hesabının bankaların yurtdışındaki şubelerinden veya Türk Lirası dışındaki bir para cinsinden açılması mümkün değil. Dolayısıyla, mavi kartlı kişiler bankaların yurt içi şubelerinden hesap açtırabilir. Açılan hesap mevduat hesabı olabileceği gibi katılım hesabı da olabilir. Diğer yandan, hesabın yalnızca bir kişi adına olması gerekiyor. Çeyiz hesabının ortak hesap olarak açılması mümkün değil.   

DESTEK MİKTARI ARTIRILABİLİR Mİ? 

Çeyiz hesabı açtıran kişi çeyiz hesabı açılış tarihinde hesaba 18 bin 822 TL’ye kadar para yatırabilir. Bu sayede çeyiz hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarını artar. Elinde birikmiş parası olan bir kişi bunu çeyiz hesabına aktararak devlet desteğinden yararlanma miktarını artırabilecek.   

KAÇ LİRA ÖDEME YAPILIR? 

Çeyiz hesabı açtıran kişiler isterlerse ayda bir, isterlerse 3 ayda bir hesaba ödeme yapabilirler. Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler en az 125, en fazla 1.254 TL ödeme yapabilirler. Üç aylık ödeme yapanlar için ise alt limit 376, üst limit 3 bin 764 TL’dir. Düzenli aylık ödemelerin sabit bir tutar üzerinden yapılmasına gerek yoktur. Örneğin, bir kişi çeyiz hesabına ocak ayında 300 TL, şubat ayında 500 TL ödeme yapabilir. Ancak ödemeler alt ve üst limit sınırları içinde olmalıdır. Diğer yandan, ay içinde çeyiz hesabına 125 TL’lik ödemenin birden fazla kez yapılması da mümkündür. Örneğin, bir kişi ayın ilk günü 30 TL, on beşinci günü 75 TL ve yirminci günü 20 TL olmak üzere 100 TL’lik ödemeyi peyderpey yapabilir. Ödeme alt limite ulaştığında kişinin aylık veya üç aylık ödemesini tamamlamış olduğu kabul edilir. 

27 yaşına kadar ilk evliliğini yapan ve çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanma şartlarını yerine getiren kişiler çeyiz hesabına devlet katkısından yararlanabiliyor. 

TAKSİT AKSARSA NE OLUR?  

Çeyiz hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişinin bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişinin ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde bu kişilere devlet katkısı ödenmez. Diğer yandan, bu durumlarda açılan hesap, çeyiz hesabı statüsünden çıkartılır. Dolayısıyla, ödemeyi aksatan kişiler çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanmak isterlerse yeniden hesap açtırmak durumunda kalacaklardır. Bu nedenle ödemelerin yıl içerisinde üçten fazla kez aksatılmaması gerekmektedir. 

NE KADAR TAKSİT ÖDENMELİ?  

Çeyiz hesabı açtıran kişilerin devlet desteğinden yararlanabilmeleri için sistemde en az 3 yıl kalmaları gerekmektedir. Çeyiz hesabına 36 ile 47 TL arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 10’u 5 bin 19 TL’yi geçmemek üzere, 48 ila 59 ay para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 15’ini 5 bin 646 TL’yi geçmemek üzere 60 ay ve üzerinde para yatıranlar ise hesapta biriken paranın yüzde 25’ini  7 bin 842 TL’yi geçmemek üzere devlet katkısı olarak alabilir.

NE ZAMAN BAŞVURULUR?  

Çeyiz hesabı açtıran kişiler evlilik tarihinden itibaren en çok altı ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair alacağı belgeyle çeyiz hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmeli. Banka ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın arasında yürüttüğü işlemler sonucunda banka çeyiz hesabı açtıran kişilere ödemelerini yapar. 

YAŞ SINIRI VAR MI?  

Çeyiz hesabı açtıran kişiler devlet desteğinden yararlanmak için gerekli koşulları sağlamaları halinde ancak 27 yaşından önce ilk evliliklerini yaptıkları takdirde çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilir. Kişinin 27 yaşını geçtikten sonra evlenmesi halinde ise çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanması artık mümkün değildir.