Gayrimenkul sertifikası için talep süreci başlıyor

Türkiye'de TOKİ öncülüğünde ilk kez uygulanacak gayrimenkul  sertifikası için 29, 30, 31 Mart tarihlerinde talep toplanacak. 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Gayrimenkul Sertifikası'nın Türkiye'de uzun zamandır konuşulduğunu, projeye çok emek verildiğini belirtti. Projenin Mart ayı sonunda halka arz edileceğini belirten Turan, “Yeni yasaya göre ilk uygulamayı da TOKİ olarak biz bir projemizde gerçekleştiriyoruz. İnşallah 29, 30, 31 Mart'ta talep toplamaya çıkacağız” ifadelerini kullandı. 

HER BÜTÇEYE UYGUN YATIRIM 

Sistem hakkında bilgi veren Turan, gayrimenkul sertifikasının, her projeden her gelir grubundaki vatandaşların o yatırımdan kar elde etmesini ya da faydalanmasını sağlayacak bir model olarak tanımlanabileceğini belirtti. Turan, projenin uygulanma şekline ilişkin şunları kaydetti: “Mesela projemizde daire fiyatları 400-500 bin lira ama bunu sizin almaya gücünüz yetmiyor. Şu anda 30-40 bin liralık bir birikiminiz var. Açıklanan rakamları bölgesine göre inceliyorsunuz. 

HER BİR PAY 42.5 LİRAYA GELİYOR 

Ondan sonra da birikiminiz oranında bu gayrimenkul sertifikasından, dairelerden pay alıyorsunuz. Başakşehir'de bir inşaat firması ile geliştirdiğimiz projenin yaklaşık yüzde 30'unu, sertifikalandırdık. Sertifikalandırdığımız 200 dairenin pay senetlerini oluşturduk, her bir payı 42,5 lira. Her 100 pay da yaklaşık 1 metrekarelik ortalama kullanıma tekabül ediyor. Vatandaşlarımız bu 42.5 liralık pay senetlerinden alacaklar.”