Hava sahasında Türkiye lider oldu

Avrupa’nın hava trafiğini en çok Türkiye’den kalkan ve Türkiye’ye inen uçaklar artırıyor. Bu sıralamada, Almanya ikinci, İspanya üçüncü konumda. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçen ay Türkiye'nin iniş kalkış bazındaki uçak hareketlerinde Avrupa hava sahasına günde ortalama 283 yeni trafik ekleyerek yeniden Avrupa'da birinci sıraya yerleştiğini dile getirerek, “238 yeni trafikle ikinci sırada yer alan Almanya'yı, 224 trafikle İspanya, 187 trafikle İngiltere takip ediyor” ifadesini kullandı.

Yüzde 5 oranında büyüdü 

Arslan, “Özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5.6 büyürken Türkiye'de bu oran yüzde 14'ü buldu” diye konuştu.

HAVAYOLU HALKIN YOLU 

Havayolunun “halkın yolu” haline getirildiğini vurgulayan Arslan, “Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) verilerine göre, İstanbul Atatürk Havalimanı bu yılın temmuz ayında kalkış trafiğinde Avrupa'da 4. sıraya yükseldi.Birinci sırada Avrupa'nın en yoğun trafiğinin yaşandığı Hollanda Schiphol Havalimanı, ikinci sırada Paris Charles de Gaulle ve üçüncü sırada Frankfurt Havalimanı yer aldı” diye konuştu.