İşi bozulan esnafa 10 ay maaş

Esnafa işsizlik maaşı ödenmesini sağlayacak Ahilik Sandığı sistemine ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre işi bozulan esnafa ayda bin 411 lira işsizlik maaşı ödenecek.

Esnaf için getirilen ve işsizlik maaşı ödenmesini sağlayacak Ahilik Sandığı sistemiyle ilgili düzenlemeyle ilgili detaylar Resmi Gazete'de yayımlanan 2018 Programı'nda yer aldı. Buna göre, 2018'de GSYH'ye oran olarak Esnaf Ahilik Sandığı dahil İşsizlik Sigorta Fonu (İSF) prim gelirlerinin yüzde 0.4, faiz gelirlerinin yüzde 0.3, devlet katkısının ise yüzde 0.1 oranında gerçekleşmesi hedefleniyor. Böylece 2018'de toplam fon varlığının 130.5 milyar TL olarak GSYH'nin yüzde 3.8'ine ulaşması hedefleniyor.

TÜM BAĞ-KUR'LAR FAYDALANACAK 

Esnaf için düşünülen işsizlik maaşı ile ilgili bilinmesi gereken detaylar şöyle: İsteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyette bulunanlar hariç tüm Bağ- Kur'lular kapsama girecek. Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar da düzenlemeden yararlanacak. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları sandık sistemine girebilecek.

SİGORTALILIĞIN BİTMESİ GEREKİYOR 

Sandıktan ödenek alınabilmesi için prim ödeyen esnafın iflas istemiyle mahkemeye başvurmuş olması veya iflasa tabi olmamakla birlikte işyerini kapatarak sigortalılığını bitirmesi gerekiyor. Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Şu anki en alt seviyeden prim ödeyen esnaf aylık 35,55 lira yatıracak, devlet de 17.77 lira verecek. Sandık, sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve primi ödemiş olanlara 180 gün; 900 gün faaliyetini sürdüren ve prim ödemiş olanlara 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdüren ve prim ödemiş olanlara 300 gün ödenek verilecek.