Kripto parada ortaliği ayağa kaldiran vurgun!

Uzun süredir hemen hemen herkesin konuştuğu gündem konusu olan kripto para-larda 8 Mart tari-hinde son dönemin en büyük vurgunlarından biri yapıldı.

Uzun süredir hemen hemen herkesin konuştuğu gündem konusu olan kripto paralarda 8 Mart tari-hinde son dönemin en büyük vurgunlarından biri yapıldı.

Popüler kripto borsalarından birinde, 8 Mart akşamı herkesi tedirginliğe iten bir gelişme yaşandı. 6 milyondan fazla üyesi bulunan borsa sitesinde bir anda bazı şirket kripto paraları 1’e 5 oranında artarken diğer çoğu şirket kripto paraları ise ciddi düşüşler yaşadı. Piyasa durumun niçin böyle geliştiğini anlayamadan gerçek ortaya çıktı. Bu durumun yaşanmasının nedeninin borsa sitesinin hackerlar tarafından hacklenmesi olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Hackerların sistemi hackledikten sonar çoğu kullanıcının elinde tuttukları kripto paraları piyasanın altında satıp tek bir kripto para alması ile böyle bir sonuç çıktığı anlaşıldı. Böylelikle yüzbinlerce kullanıcı çok kısa sürede 10 Milyonlarca Dolar kayıp yaşadı.

Bu konu ile ilgili flaş gelişmeyi Slovenya merkezli kripto para borsası ile ilgili haberler yapan 2100news.io haber sitesinin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Grega Apat şunları aktardı: “Londra’da kripto paralar üzerine düzenlenen bir konferansı takip için bulunduğumuz esnada bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başladım. Borsayı incelediğimde durumun hacklenmek kaynaklı olabileceğini düşündüm ama emin olamadım. Sonuçta söz konusu borsa dünya çapında işlem gören saygın ve 6 milyon üyeye sahip bir borsaydı. Fakat kısa süre içerisinde durum ortaya çıktı ve 10 Milyonlarca Dolarlık bir kaybın olduğu ortaya çıktı. Neyseki borsanın durumun farkına varması çok büyük sorunların ortaya çıkmasını engellemiş oldu.”

Grega Apat, bu sorunun kripto para borsalarında bir gerçek olduğunu ama aşılmasının da mümkün olduğunu belirtti.

8 Mart tarihinde yaşanan bu hack olayı ile birlikte toplamda 11 borsa hacklenmesi şahit olurken, en son yaşanan olayda zararın telafi edilebilmesi bir şeylerin iyiye gidiyor olabileceği ihtimalini akıllara getirmekte.