Küçük esnafın kefil derdi bitiyor   

Geçen yıl KOBİ’lere cansuyu olan Kredi Garanti Fonu, 2018'de de esnafın kefil bulamama sorununu çözecek. Küçük esnaf bu sayede krediye daha kolay ulaşacak. 

Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) amacı finansmana erişimi kolaylaştırmak, bunu yaparken de uygun vade ve maliyet sağlamak. Hazine garantili olduğu için birinci sınıf kredi sayılıyor. Şirketlere cansuyu olması için devreye alınan KGF kapsamında 250 milyarlık kefalet limiti sağlanmış, bunun da 210 milyarlık kısmı geçen yıl kullanılmıştı.   

100 TL'NİN 98'İ DÖNDÜ  

Şimdi bu sistem kalıcı hale gelecek. Konuyla ilgili açıklamayı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptı. Zeybekci, “KGF teminatlı kredilerde geri ödemeler başladı. Son derece başarılı gidiyor. Kullandırılan kredilerin geri dönme oranları yüzde 98. Normal bankacılık sistemi içerisindeki performanstan daha yüksek” değerlendirmesinde bulundu. 

KREDİYE KOLAY ULAŞIM  

KGF’nin geçici değil kalıcı bir uygulama haline geleceğini belirten Zeybekci, “Çalışmalar bitti. Birkaç hafta içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararı paylaşılacak. Yeni düzenlemeyle KOBİ’lerin dışında en küçük esnaf, hatta ustalar da bu krediyi kullanabilecek. Böylece krediye ulaşmanın önünde teminat, kefil engeli kalmayacak” diye konuştu. 

En fazla 100 bin lira

Kredi başvuruları incelendikten sonra 2 gün içinde sonuçlandırılıyor. Şu ana kadar 365 bin firma KGF aracılığıyla 210 milyar lira kredi kullandı. Esnaf ve ustaların sisteme dahil olmasıyla bu sayının bir milyona ulaşması bekleniyor. Bu yıl kullandırılacak kredi tutarının 150 milyar liraya ulaşması planlanıyor. Esnaf ve usta kredilerinin ortalama limitinin 100 bin lira olacağı belirtiliyor. 

FAİZİ YÜZDE 15-16 

Kredi faizleri devlet kefaleti olduğu için nispeten daha uygun. Şu ana kadar kullandırılan kredilerde ortalama faiz yüzde 15-16 civarında. Bu uygulama faiz destekli kredilerden farklı. Faiz yüksek olsa da teminat sıkıntısı yaşayan esnafa, işletme ve yatırım kredilerinin kapısı açılacak.

120 ay vade  

Esnaf ve ustalar için sistem devreye girince KGF, çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan esnafın krediye erişimlerini kolaylaştıracak. Devletin kefil olduğu bu krediler için KGF’nin birlikte çalıştığı bankalara (kgf.com.tr’de var) başvuru yapılacak. 9 aydan 3 yıla kadar geri ödemesiz olan kredilerde vade, amacına göre 120 aya kadar çıkabiliyor. 

İSTENEN BELGELER 

- Başvuru ücreti tahsilat dekontu

- Beyan 

- Vergi borcuna sorgulama yazısı 

- SGK borcuna sorgulama yazısı

- Risk raporu  

-  Vergi levhası 

-  Nüfus cüzdanı fotokopisi.