• Bist 100
  95.952
 • Dolar
  5,8316
 • Euro
  6,5647
 • Altın
  239,0826
İstanbul
10 / 17
0530 708 54 54
0530 708 54 54
12 Temmuz 2018 00:00 | Perşembe

Mega projelere yeni sistem dopingi

Dünyaya örnek gösterilen Yeni Havalimanı’ndan Kanal İstanbul’a, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli’nden Kuzey Marmara Otoyolu’na kadar birçok projenin yapımı yeni dönemde daha da hızlanacak. 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını alarak yemin etmesinin ardından açıklanan yeni kabinede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevine Cahit Turhan getirildi. Yeni sistemde Bakan Turhan'ın odaklanacağı konuların başında mega projeler yer alıyor. 

HAVA ULAŞIMINDA MERKEZ OLACAK 

Bu projelerden biri, ilk fazı 29 Ekim'de hizmete girecek İstanbul Yeni Havalimanı olacak. Havalimanında günlük 3 bin 500 uçağın iniş-kalkış yapması, 73 milyar liralık ekonomik katkı, 225 bin kişiye istihdam, 5.5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberi planlandı. Türkiye'yi, Batı Avrupa-Uzakdoğu bölgesinde önemli bir transfer merkezi haline getirecek dev proje, yaklaşık 10.2 milyar euro’luk yatırım ve KDV dahil 22.2 milyar euro kira bedeliyle yapılıyor. Yeni havalimanının tüm etapları tamamlandığında yolcu kapasitesi 150 milyona kadar çıkabilecek. 

DÜNYADA İLK OLACAK 

Dünyadaki ilk 3 katlı tünel niteliğindeki proje kapsamında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneliyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli birleştirilerek, tek tünelle geçiş sağlanacak. Dokuz farklı raylı sistem hattını entegre edecek proje tamamlandığında günde 6.5 milyon kişinin yolculuk gerçekleştirmesi öngörülüyor. Etüt proje çalışmaları devam eden projenin, yapım aşamasındaki finansmanı için kamu-özel işbirliği modelinin kullanılması planlanıyor. 

100 YILLIK PROJE 

Başkan Erdoğan'ın 2011'de açıkladığı ve kamuoyuna “çılgın proje” olarak yansıyan Kanal İstanbul projesi, kentin Avrupa yakasında Karadeniz'i ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak. Yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul projesi, bölgesinin ekonomik, sosyal, kentsel yapısını etkileyecek büyüklükte olacak. Etüt proje ve danışmanlık hizmeti kapsamında kanalın güzergahı, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru olarak belirlendi. Projenin, inşaat safhasının yaklaşık 5 yıl sürmesi, asgari ekonomik ömrünün de 100 yıl olması planlanıyor. 

2019’DA YAPIMI TAMAMLANACAK 

Yeni dönemde yapım sürecine odaklanılacak projelerden biri de Kuzey Marmara Otoyolu olacak. Kınalı-Odayeri Kesimi projesiyle 80 kilometre uzunluğundaki ve yaklaşık bir milyar 198 milyon dolar maliyetli otoyolun yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin İstanbul Yeni Havalimanı'na hizmet verecek bölümleri, havalimanı açılmadan devreye girecek. Geriye kalan kesimler ise 2019'da tamamlanacak.

HIZLI TREN AVRUPA'YLA BULUŞACAK 

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi, hızlı treni Avrupa’yla buluşturacak. 230 kilometre uzunluğunda ve 3.2 milyar lira tutarındaki hattın ihalesine bu yılın sonunda çıkılacak. Projenin 2022'de tamamlanması öngörülüyor. Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Yeni Havalimanı-Halkalı Yeni Demiryolu güzergahındaki çalışmalar ise 124 kilometrelik alanda yapılacak. Maliyeti 9 milyar lirayı bulacak projenin ihalesinin bu yıl yapılması ve hattın 2023'te tamamlanması planlanıyor.

265 MİLYON KİŞİYİ MARMARAY TAŞIDI

Asya ve Avrupa'yı deniz altından birleştiren Marmaray'ı bugüne kadar 265 milyon yolcu kullandı. 

 “Asrın projesi” olarak nitelendirilen Marmaray'ın 13 kilometrelik Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme arası 29 Ekim 2013'te hizmete girdi. Marmaray’la bugüne kadar 265 milyon yolcu, güven ve konforla Asya ile Avrupa kıtaları arasında 4 dakikada seyahat etti. 

GÜNDE 200 BİN YOLCU 

Günde toplam 333 sefer yapılan Marmaray'da yoğun günlerde taşınan yolcu sayısı 200 bine ulaşıyor. Marmaray sadece İstanbul'un şehir içi toplu ulaşımına değil, çevrenin korunmasına da büyük katkılar sağlıyor. 

GAZ SALINIMINI AZALTTI 

Marmaray'ın işletmeye alınmasıyla yaklaşık 27 bin araç trafikten çekildi. Böylece, çevreye 201 bin ton zehirli gaz salınımı engellenirken, 5 milyon dolarlık zehirli gaz maliyetinden de tasarruf sağlandı. Yine Marmaray'ı kullanan vatandaşların diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre ortalama bir saat zaman kazandığı esas alındığında, 265 milyon yolcu, toplam 265 milyon saat tasarruf etti.