Projelere TKDK'dan destek kredisi

TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü tarafından bir otelde IPARD Programı 2. Dönem l'inci başvuru çağrı ilanı kapsamında uygun bulunan proje sahiplerine yönelik 'Sözleşme Bilgilendirme Toplantısı' yapıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan bilgilendirme toplantısı slaytların izlenmesiyle devam etti. Afyonkarahisar’a yatırımların kazandırılması için çalıştıklarım söyleyen TKDK İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, ilk dönemlerde koordinatörlüğe genel olarak bir rağbet olmadığından bahsetti. Özdemir şöyle konuştu, "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yaklaşık 10 yıl önce resmi gazetede yayınlayarak kuruldu. Çok mütevazi bir kurum olarak kurulan TKDK çok büyük projeleri kendisine hedef alarak, 10 yıl içinde ülkemizin 42 ilinde çok büyük yatırımlara imza attı. Ekonomi de yeni bir lokomotif olmuştur. Avrupa Birliği tarafından akredite olduktan sonra kurum olarak 2011 yılında ilk çağrıya çıktık. O dönem ilk koordinatörlüğümüze genel olarak bir rağbet yoktu. İlk çağrıya çıktığımızda 43tane proje ile sözleşme imzaladık. Bu sözleşmelerin bir tanesi de ilimizde idi. Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü olarak biz kurumun ilk çağrısından ben hedefimizi dile getirerek yatırımları ilimize ve ülkemize kazandırmak için çok çaba sarf ettik

NİTELİKLİ PROJELERE DESTEK KREDİLERİ VERİLİYOR

TKDK'nm resmi gazetede yayınlanıp çalışmalarına başladığı yıllarda proje bulmadıklarını hatırlatan İl Koordinatörü Zülgarı Özdemir, TKDK çalışanlarının yatırımcıları proje konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi. Özdemir, "İlk zamanlar proje bulamadık. Arkadaşlarımız her ilçe, her belde ve her sektörde toplantılar yaptı. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kapı kapı dolaşarak yatırımcılar ile görüşüldü. Yatırımcıları proje yapma konusunda ikna etmek için büyük bir çaba sarf ettiler. Nitekim biz bunun meyvesini ilerideki çağrılarda görmeye başladık. Şuanda TKDK IPARD l'de proje sıkıntısı çekmişti. Ancak, en son çıktığımız çağrıda yaklaşık 2 bin tane projeye yetecek bütçemiz olmasına rağmen 7 bin proje başvuru yaptı. Bütçesinin çok çok üzerinde proje başvurusu aldı. Buda bizi sevindiriyor. Artık her proje değil. Kurumumuz, çok nitelikli ve çok kaliteli projeyi destekleme mantığına döndü33 diye konuştu. 

270 MİLYON TL DESTEK 

2011 -2016 yıllarında uygulanan IPARD 1 ile yatırımcıya 270 Milyon TL destek sağlandığını dile getiren İl Koordinatörü Özdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü, "2011 -2016 yıllarında uyguladığımız IPARD l'de ilimizde 389 proje ile sözleşme imzaladık. Bu 5 yıllık dönem içerisinde 15 çağrı dönemi geçirdik. Yaklaşık olarak ilimize 270 Milyon TL'lik bir yatırım kazandırdık. Bunun da yaklaşık 135 Milyon TL’sini hibe olarak yatırımcılarımıza ödedik. IPARD l'de Afyonkarahisar ölçeğin de 2 bin 612 kişiye doğrudan ve dolaylı olarak bu projelerle istihdam sağladık. Bu projelerin istihdama çok büyük katkısı oldu. 165 kişiye traktör desteği sağladık. Bizim verdiğimiz 270 Milyon TL'lik destek dolayısıyla 370 ve 470 Milyon TL’yi bulmuştur. Bunun hesabını yapamıyoruz. Çünkü bizden destek alanlar sürekli kapasitelerini geliştirdiler. Daha öncede ifade ettiğim gibi Afyonkarahisar ekonomisine katkı sağladığımızı düşünüyoruz." 

449 PROJE İLAN KAPSAMINA ALINDI 

IPARD-II l'inci başvurusuna 449 projenin ilan kapsamına alındığına dikkat çeken İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, yapılan değerlendirme sonrası 93 proje ile sözleşme imzalanacağını ifade etti. Özdemir, "IPARD-II l'inci başvuru çağrı ilanında beklediğimizin üzerinde proje aldık. Bu ilan kapsamında 449 proje aldık. Yaklaşık 248 milyon TL yatırım tutarına karşılık, yaklaşık 156 milyon TL talep olmuştur. Bu projelerin değerlendirmesi tamamlanmış olup geçtiğimiz günlerde web sitemizde yayınladık. Önümüzdeki günlerde ilimizden 93 proje ile sözleme imzalanacaktır. Yedeklerle birlikte toplam 100 proje ile sözleşme imzalanacaktır. Bu projelerle ılım ize yaklaşık 99,5 milyon TL’lik yatırım kazandırılmış olacaktır. Bu yatırımlara yaklaşık 64 milyon TL hibe ödemesi yapılacaktır. Bu çağrı ilanında yatırım tutarı bakımından ilimiz 42 ıl içerisinden ilk sırada yer almıştır. Bu gün bu projelerin sahipleri ile sözleşme süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Bu bilgilendirme toplantılarıyla yatırımların sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. 2. Dönem IPARD Programı 1. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında ilimizde et ve süt üretimi başta olmak üzere hayvancılık projelerine ilgi çok fazla olmuştur. Kesimhane ve et işleme üzerine çok fazla proje talebi var. Meyve ve sebze üretiminin yoğun olduğu ilçelerde ise meyve ve sebze depolanmasına yönelik proje talepleri oldu. Yemlenebilir enerji ve yumurta üretimine yönelikte çok sayıda proje aldık. İlimizin termal potansiyeli düşünüldüğünde kırsal turizme de ilgi günden güne artmaktadır."