Savunma Sanayi Müsteşarlığı SSM ile BMC 529 adet 'Kirpi' tedariği için anlaştı

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi kapsamında tedariği gerçekleştirilecek 529 zırhlı araç için BMC ile anlaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birliklerinin operasyonel kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'den (BMC) 529 taktik tekerlekli araç alınacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan yazılı açıklamada, terörle mücadele harekatının yoğun olarak sürdürüldüğü bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin operasyonel kabiliyetlerini arttırmak maksadıyla Müsteşarlık tarafından 529 taktik tekerlekli araç alımı planlandığına dikkat çekildi.

Bu kapsamda Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi için, yurt içi geliştirme proje modeli ile ilerlenmesinin kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, TTA-2 Projesinin ana yüklenici firması olarak BMC ile ortak çalışma yürütülmesi hususunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Tamamlanan müzakerelerin ardından, SSM'de gerçekleştirilen bir tören ile TTA-2 Projesi Sözleşmesinin imzalandığına işaret edilen açıklamada, sözleşme kapsamında tedarik edilecek geliştirilmiş yeni kirpi 4x4 mayına karşı korumalı araçların genel özellikleri şöyle sıralandı:

"Patlayıcı madde/şüpheli cisim tespit ve müdahale aracı, mayın ve el yapımı patlayıcı tespit ve i?mha araçları, uzaktan komutalı silah sistemi yangın söndürme sistemi, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) korunma sistemi, atış yeri hedef tespit cihazı, tam bağımsız süspansiyon sistemi ABS fren sistemi, yeni nesil ergonomik koltuklar, GPS sistemi, flaşör ve görüş sistemleri, telsiz ve i?ç konuşma sistemi, navigasyon cihazı, redresör ve IR aydınlatma sistemi, tepe lambası ve projektörler."

 

Proje için verilen teklifleri değerlendiren SSM, sosyal medya hesabından BMC ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Açıklamada, ''Yeni nesil Kirpi araçlarının tedarik edileceği TTA-2 Projesi Sözleşmesi, Müsteşarlığımız ile BMC arasında düzenlenen törenle imzalanmıştır.'' bilgisine yer verildi.
 
BMC tarafından üretimi gerçekleştirilecek Kirpi'nin genel özellikleri şöyle;
 
Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç
375 PS Motor
4×4 Çekiş Konfigürasyonu
Tam Otomatik Şanzıman
10-13 Tam Donanımlı Personel Taşıyabilme
Mayına, Balistik Tehditlere Ve El Yapımı Patlayıcılara Dayanıklı
CTIS – Merkezi Lastik Şişirme Sistemi
Run/Flat Lastikler
Otomatik Yangın Söndürme Sistemi
Klima
Manuel 360 derece Dönebilir Kule
Otomatik Silah İstasyonu (Opsiyonel)