• Bist 100
  101.728
 • Dolar
  5,3079
 • Euro
  6,0037
 • Altın
  226,1518
İstanbul
1 / 4
0530 708 54 54
0530 708 54 54
12 Şubat 2018 00:00 | Pazartesi

Savunma sanayiine 3 farklı kredi desteği

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile direkt çalışan ana  yüklenici firmalar, bunlara bağlı alt yükleniciler ve tedarikçi yan sanayi firmalarına 7 yıl vadeli kredi kullandırılacak.

Savunma sanayiinde ana yüklenicilerin yanı sıra özellikle alt yüklenici ve tedarikçi yan sanayi firmalarının finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve sektörün derinliğinin artırılmasına yönelik yeni bir kredi imkanı sağlandı.

TEKNOLOJİ YATIRIMI 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) öncülüğünde hayata geçirilen çeşitli finansman ve destekleme modelleriyle yeni teknolojilere sahip olunması, yerlileştirme çabaları, alt yüklenici ve tedarikçi yan sanayi firmalarının güçlendirilmesi yoluyla sektörün derinleşmesinin sağlanması amaçlanıyor. Bu yönde yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye Kalkınma Bankası, savunma sanayiide faaliyet gösteren firmalara kredi kullandıracak.

KİMLERE VERİLECEK? 

Banka firmalara, 7 yıla kadar varan vadelerle 3 farklı kredi mekanizmasıyla finansman desteği sunacak. Söz konusu kredi imkanlarından, SSM Sanayileşme Portalı'nda veya Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı kapsamında yer alan SSM ile direkt çalışan ana yüklenici firmalar, SSM'ye iş yapan ana yüklenici firmalarla çalışan alt yükleniciler ve tedarikçi yan sanayi firmaları yararlanabilecek.

Savunma sanayii projelerinde özgün ve yurtiçi geliştirmeye verilen önemin artması, sektördeki firmaları mevcut kabiliyet ve donanımlarını büyütme yönünde yeni yatırımlara yönlendiriyor.