• Bist 100
  99.677
 • Dolar
  5,3478
 • Euro
  6,0820
 • Altın
  220,7594
İstanbul
7 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
11 Ocak 2018 00:00 | Perşembe

Sigortasız işçiye emeklilik hakkı

Yargıtay kayıtdışı çalıştırılan işçilerle ilgili emsal bir karara imza attı. 'Hizmet tespiti davası' sonucuna göre; işveren tarafından primleri ödenmeyen işçilere emeklilik yolu açıldı. 

Çalışanların bir kısmı işe girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor.  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre; sigortasız yani kayıt dışı çalışan 8-9 milyon kişi var. Bu durumdaki kişilerin önünde bazı fırsatlar var.  Sigortasız çalışılan sürede işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) işe giriş bildirgesi verilmemişse 'hizmet tespiti davası' açılabiliyor. Davanın işten ayrılma tarihinden itibaren 5 yıl içinde açılması gerekiyor. İşveren, SGK'ya işe giriş bildirgesi vermişse 5 yıllık zaman aşımı söz konusu değil. 

ŞARTLAR TAMAMSA EMEKLİ 

'Yargıtay 21'inci Hukuk Dairesi' sigortasız çalıştırılan işçileri sevindirecek bir karara imza attı. İzmir'de çalışan 68 yaşındaki bir işçi, prim gün sayısını ve yaşını doldurmasına rağmen aylık alamıyordu. Çalışan, Karşıyaka 2. İş Mahkemesi'nde açtığı davayla, 6 bin 74 gün çalışması olduğunun tespitini istedi. Ancak mahkeme, bu kişinin SGK'ya bildirilmeyen 4 bin 964 gün sigortalı çalışması olduğunu belirledi ve tespit kararı Yargıtay tarafından onandı. Bunun üzerine işçi SGK'ya yaşlılık aylığı bağlanması için başvurdu. 

RET KARARI YARGITAY'DAN DÖNDÜ 

SGK, işveren tarafından prim ödenmediği ve kurumun da tahsilat yapmadığı, bu nedenle 5 bin günlük prim ödeme koşulu oluşmadığı gerekçesiyle talebi reddetti. İşçi bu defa İzmir 8. İş Mahkemesi'ne dava açtı ve Karşıyaka 2. İş Mahkemesi'nin kararının kesinleşme tarihinden itibaren yaşlılık aylığı bağlanmasına karar verilmesini talep etti. Mahkeme davayı reddetti, işçi de temyiz için Yargıtay'a başvurdu.  Yargıtay 21. Hukuk Dairesi ise ödenmeyen primlerin işverenden tahsil etme görevinin SGK'ya ait olduğunu belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu ve dava sonucunda işçiye emekli aylığı bağlandı.

İspat etmek gerekiyor

Hizmet tespit davası, SGK kapsamında çalışmış olan kişinin, çalıştığı işyerinden hiç sigortalı gösterilmemiş yani sigortasız (kayıtdışı) çalıştırılmış ya da sigortası eksik gösterilmiş olan kişinin, davası açarak sigortalı bildirilmeyen çalışmalarını mahkemeden tespit ettirmesidir. Sigortalı vefat etmişse hak sahibi olan eşi, çocuğu veya anne babası da dava açabilir.  Dava iş mahkemesinde açılıyor. Davayı kazanmak için çalışma sürelerinizi belge veya şahitle ispatlamanız gerekir.