S&S Motors’tan 45 milyon lıralık yatırım

Türkiye'nin lüks ikinci el otomobil satıcılarından biri olan S&S Motors, yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alan üzerine 45 milyon TL'lik bir yatırımla yeni showroom açmak için kolları sıvadı. S&S Motors bu yeni yatırımla ekonomiye katkı sağlamayı ve pazarda daha çok söz sahibi olmayı hedefliyor.

SEVDİ ÇAVUŞOĞLU

S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak lüks otomobillerde söz sahibi olduklarını belirterek, “Aslına bakarsınız lüks otomobillerde son dönemde bir kavram kargaşası oluştu. Çünkü lüks otomobil üreticisi diye adlandırdığımız markaların çoğu artık orta segmentte söz sahibi olmaya başladılar. Pazarın dinamikleri sebebiyle ufak hacimli motorlara yöneldiler. Yani ağırlıklı satışları 1.6 litre hacimli modeller oldu. Böyle bir otomobile lüks demek bizim için çok doğru değil. S&S Motors olarak lüks tanımlaması yapabileceğimiz araçlar 3 litre ve üzeri silindir hacimli araçlardan oluşuyor. Bunu da tabi segmentasyona tuttuğumuz zaman F segment olarak adlandırıyoruz” diye konuştu.

LÜKS PAZAR DARALIYOR

Bizim şu anda en çok sattığımız marka yüzde 24 pay ile Mercedes. Hemen ardından yüzde 17 ile BMW geliyor. Sonrasında yüzde 14 ile Land Rover takip ediyor. Son olarak da yüzde 10 pay ile Porsche geliyor. Geçen yıl yaklaşık 110 adet civarı Porsche sattık. Porsche’nin geçen yıl ülkemizde toplam 0 araç satışı 810 adet civarı oldu. Porsche’nin yaklaşık 800 adet satışının zaten çoğu Macan, Cayenne ve Panamera gibi modeller. Porsche’nin en kuvvetli spor otomobili 911’in satışları geçen yıl sadece 28 adet. Kesinlikle distribütörlerin performansını eleştirmiyorum. Sadece ortaya örnek bir tablo koyuyorum ve lüks pazarın daraldığını söylüyorum.

Stratejimiz büyüme odaklı

Albayrak, “S&S Motors olarak üreticilerin daha çok sattığı segmentte söz sahibi olmalıyız ilkesinden hareketle bu pazara yoğunlaşmaya karar verdik. Hedefimiz için filo şirketleriyle anlaştık. Artık filo kiralama şirketlerinin kiradan dönen düşük kilometreli ikinci ellerini önceden anlaşma yoluyla kendimize bağlıyoruz. Bu doğrultuda bizim 3 çeşit araç edinme yolumuz var.

2018'de hizmete girecek

1- Müşteri aracını takasa verecek ve o araç bize gelecek. 2- Otomobili direkt bize satacak ve biz peşin satın alacağız. 3- Filo şirketlerinin ya da profesyonel şirketlerin araçlarını biz satın alacağız. Büyüme stratejimizle beraber artık yepyeni showroom yatırımımız olacak. 4. Levent’te yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alan satın aldık. Yeni showroomumuz 2018 yılında devreye girecek. Burada sergileme alanına da ihtiyacımız olacağı için 45 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz. Yeni yatırımla birlikte bu segmentte daha çok söz sahibi olacağımızı düşünüyoruz” dedi.

KLASİKLER ALTIN DEĞERİNDE

S&S Motors, olarak sadece lüks segmentte değil, klasik otomobillerde de söz sahibiyiz olduklarını belirten Albayrak,  “Bizim için müşterilerimize tavsiye ettiğimiz önemli bir yatırım aracı. Dünyanın gerçekten hangi kriterleriyle bakaranız bakın en çok para kazandıran yatırım aracı klasik otomobillerdir. Klasik otomobille çok alakası olmayan ya da tecrübesi olmayan müşterilerimizi uluslararası anlamda bir yatırım aracı olarak motive ettik. Bu yaklaşımla ayda ortalama 2 klasik otomobil sattık” şeklinde konuştu.

2016'da 7 Adet Tesla Sattık

Albayrak, “Klasik otomobiller gibi elektrikli otomobillerin geleceğinin de farklı olacağını düşünüyoruz. Tesla en çok ilgi gösterdiğimiz  markaların başında geliyor. Geçen sene 7 adet Tesla sattık. Tabi elektrikli  otomobillerin ülkemizde de büyük bir teşviki var. ÖTV oranı sadece yüzde 3. Bu oran, dünyadaki en büyük teşviklerden biri. Onun sayesinde ciddi fiyat avantajı oluyor” dedi. Geçtiğimiz günlerde çok enteresan bir satın alma gerçekleştiğini belirten Albayrak, “Opel, 2.4 milyar dolara PSA Grubu’na satıldı. Opel, 1899’de kurulmuş, 1.3 milyon araç üreten 5 fabrikası olan ve ürün gamını güncellemiş ve önümüzdeki döneme de güncel bir şekilde gelen marka. İki sene önce başka bir markayı mercek altına almıştım. Adı Mobileye... Bu firma Tesla ve silah sanayine kamera ve bu kameralara software üreten bir firma. Elektrikli otomobil dediğimiz aslında otonom sürüşlü paralel giden bir konu. Bu firma Tesla ile Tesla’nın otopilot sistemlerini yapan üçüncü parti bir firmaydı. İşte geçen günlerde bu Mobileye şirketi, Intel’e 15 milyar dolara satıldı! Bu işin boyutunu gözler önüne seriyor. Bir tarafta 118 yıllık bir şirket, bir tarafta ise sadece 10 yıllık bir şirket. Ben Mobileye’ın en az 30 milyar dolar edeceğine inanıyordum” diye konuştu.