THY evetle havalanacak

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, anayasa değişikliği referandumundan çıkan 'evet' sonucuyla ilgili, “THY olarak “take off” yapmaya, yani havalanmaya hazırlanıyoruz” dedi.

İlker Aycı, Atatürk Havalimanı’nda habercilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sonucunu da değerlendiren Aycı, daha önce halk oylamasının ardından THY olarak “take off” yapmaya hazırlandıklarını söylediğini anımsattı. 

AŞILMAYACAK ENGEL YOK 

Daha güzel bir ülke inşa etmek yolunda güçlü bir adımın daha atıldığına işaret eden Aycı, “Bu anlamıyla elbette THY için de söylediğim gibi, istikrar devam ettiği müddetçe, ülkede istikrar olduğu müddetçe, demokratik anlamda, insanlar fikirlerini böyle ifade edip, demokrasinin gereği olan referandumda fikirler böyle açıkça beyan edildikten ve netice çıktıktan sonra, buna da saygı gösterildikten sonra inanıyorum ki aşılamayacak hiçbir engel yok” dedi. 

İYİ BİR YIL GEÇİRECEĞİZ 

THY'nin önünün açık olduğunu, yatırımcıların ise bir ülkede istikrarı sevdiğini ifade eden Aycı, ülkeye gelen ziyaretçi ve turist sayılarının daha önce olduğu gibi artış trendine gireceğini belirtti. Aycı, güzel bir yaz mevsiminin kendilerini beklediğini söyleyerek, “Görüyorsunuz ki nisan ayında zaten yolcu sayıları giderek artıyor. Nisan ve mayıstaki rezervasyonlar, yolcu sayıları gözükmeye başladı. Toparlanmanın, iyileşmenin ayak sesleri şu anda önümüzdedir. O nedenle daha iyi bir yıl geçireceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu. 

O bebeğe büyük jest 

Aycı, 7 Nisan'daki Konakri (Gine)-Vagadugu (Burkino Faso)-İstanbul seferi sırasında Fransız vatandaşı Gineli kadın yolcunun dünyaya getirdiği “Kadiju” bebeğin gelecekte THY'de çalışmasını istediklerini söyledi. Aycı: “O bebek bizim uçağımızda dünyaya geldi. Bebeğin eğitimi, daha sonra da iş hayatına başladığında THY'yi tercih etmesi noktasında elimizden geleni yapacağız” dedi. 

Uçakta laptop çok yakında

İlker Aycı, uçaklarda elektronik cihaz kısıtlamasına rağmen kabin içi eğlence sistemindeki güzellikleri yolculara sunmaya çalıştıklarını söyledi. Aycı, “Bu arada kendilerine laptop vermekle ilgili çalışmalarımız neticelenmek üzere, yine businessta laptop sunmak, bize laptop teslim edenlere mümkün olacağı gibi, bunun yanı sıra ekonomi sınıfında da bize yine laptoplarını teslim edenlere ücretsiz internet, Wi-Fi sağlamak gibi çalışmaları da arkadaşlarımız bir yandan sürdürüyorlar” dedi.